صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
برگزاری اولین دوره عملی پی سی آر و طراحی پرایمر در استان سیستان و بلوچستان

1397/08/09
به همت بسیج دانشجویی استان سیستان و بلوچستان ، برگزاری دوره های مولکولی برای اولین بار با عنوان پی سی آر و طراحی پرایمر برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، کارگاهی با هدف آشنایی با مبانی PCR، مکانیسم مولکولی آن و نحوه ی طراحی پرایمر در زاهدان برگزار می گردد.

نسترن صولت فارغ التحصیل رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید چمران اهواز، در طول دوران کارشناسی به مدت دو سال به عنوان دبیر انجمن علمی دانشجویی زیست شناسی انتصاب شده که موفق به برگزاری کارگاه الکتروفورز و کسب مقام در جشنواره حرکت شد. در حال حاضر مستقر در پژوهشکده ی راهبردی و اقتصاد مقاومتی شهید علی یزدانی سیستان و بلوچستان می باشد. تیم وی در حوزه های آموزش، پژوهش و تولید محصولات تخصصی آزمایشگاهی در پژوهشکده فعالیت دارند.

صولت درباره خود بیان داشت: در حال حاضر سردبیر نشریه بیولوژی انجمن علمی دانشجویی زیست شناسی هستم و در مقطع کارشناسی ارشد موفق به ساخت ژن نوترکیب مربوط به آنزیم آلفاآمیلاز مقاوم به حرارت، جهت استفاده در شرایط سخت صنعتی و ثبت این ژن نوترکیب در پایگاه اطلاعات ژنی بین المللی NCBI شدم، تا به حال نیز موفق به ارائه ی 4 مقاله در همایش و کنگره های معتبر من الجمله دانشگاه شهید بهشتی تهران بوده ام.

وی درباره PCR اینگونه توضیح داد: در گذشته برای تولید قطعات نوکلئوتیدی معمولاً از روش های شیمیایی استفاده می کردند. تکنیک PCR (واکنش زنجیره ای پلی مراز Polymerase Chain Reaction) به منظور تکثیر یک قطعه DNA در سال 1984 توسط کری مولیس ارائه شد، مزایای بسیاری داشت و انقلابی در تشخیص کلینیکی بیماری ها( عوامل عفونی، بیماری های سلولی،توانایی در تعیین تعداد عوامل بیماری زا از جمله CMV و HBV,HCV ،تعیین مقومت دارویی عوامل عفونی) پزشکی(بيماري‌هاي ‌ژنتيكي‌، ژن‌درماني‌، واكسن هاي ‌نوتركيب‌، بيوانفورماتيك‌، ژنوميكس‌، پـروتـئـومـيـكـس‌، بـيومدسين‌و بيوفارماسوتيكال‌) علوم جنایی(پزشکی قانونی)، میکروبیولوژی، سیستماتیک مولکولی، اپیدمیولوژی مولکولی، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، ژنتیک تکاملی و بسیاری از صنایع ایجاد کرد. این تکنیک تمامی مشکلات قبلی در زیست مولکولی که ناشی از عدم دسترسی به مقادیر زیاد از DNA یکسان بود را برطرف کرد و امروزه تقریباً در تمامی آزمایشگاه های زیست مولکولی جزو کارهای متداول بوده و به صورت روتین انجام می شود.وی افزود: در این کارگاه سرفصل های زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

رونویسی و همانند سازی در پروکاریوت ها بصورت سمعی بصری
استخراج DNA از سلول باکتری و روشهای مختلف بصورت سمعی بصری

آشنایی با پرایمر، طراحی، نرم افزار و استخراج از مقالات بصورت عملی

آموزش ارزیابی و آنالیز پرایمر های طراحی شده بصورت عملی
آشنایی و معرفی NCBI در سایت اینترنت دانشگاه بصورت عملی
اصول پایه ای PCR، حساسیت، ویژگی و سیکل های دمایی ترموسایکلر
بررسی دقیق جزئیات در محاسبه اجزای واکنش وتنظیم برنامه PCR
مطالعه جنبه های عملی انجام صحیح واکنش در آزمایشگاه
اصول الکتروفورز ژل آگارز و نحوه تفسیر نتایج بصورت عملی
معرفی کلی نرم افزارهای موردکاربرد درطراحی پرایمر

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.