صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
خرید ۱۵۰ دوره «حکایت بلوچ» از سوی هیات خرید کتاب

1397/08/14
۱۵۰ دوره از کتاب هفت‌جلدی «حکایت بلوچ» اثری از محمود زندمقدم از سوی دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خریداری شد.

مهرزاد دانش؛ عضو کمیته هیات خرید کتاب و مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به خریداری کتاب حکایت بلوچ نوشته محمود زندمقدم، توضیح داد: خریداری 150 دوره از این کتاب‌ها به دنبال دیدار سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با محمود زندمقدم نویسنده و پژوهشگر نامی و فرهنگ‌شناس برجسته انجام شده است.

وی افزود: نگارش این گنجینه هفت جلدی سال‌ها طول کشیده و حاصل زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی استاد زندمقدم است و ضروری است که به مردم معرفی شود.

دانش همچنین به سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان سیستان و بلوچستان در هفته‌های آتی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه وزیر در هفته‌های آینده سفری به استان سیستان و بلوچستان دارد، به پیشنهاد موسسه خانه کتاب قرار شد اداره چاپ و نشر نسبت به خرید کتاب اقدام کند و در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این استان مجلدات کتاب‌ هم به این منطقه ارسال خواهد شد.

عضو کمیته هیات خرید کتاب یادآور شد: قرار است این کتاب برای امور تحقیقاتی و آموزشی در اختیار پژوهشگران، محققان و موسسات دانشگاهی و پژوهشی قرار گیرد، زیرا این اثر یکی از بهترین منابع در بحث اقلیم‌شناسی و فرهنگ‌شناسی سیستان است که هر جلد آن به یکی از مسائل و ویژگی‌های این استان می‌‌پردازد.

وی با توضیح درباره این کتاب، افزود: جلد اول کتاب درباره احوال اهالی سیستان و بلوچستان است، جلد دوم نیز به ارتباط با اقوام و کشورهای دیگر و جلد سوم به حماسه‌سرایی‌های این منطقه و جلد چهارم هم به مطالبی درباره اصل و منشا بلوچ‌ها اختصاص دارد.

دانش با اشاره به دیگر مجلدات این کتاب، گفت: جلد پنجم این کتاب به بزرگ‌زاده‌های این قوم، جلد ششم به افسانه‌های کهن این منطقه و روایت‌های اروز و جلد هفتم نیز به مناسک آیین‌ها و آداب مردم این منطقه می‌پردازد.

وی تاکید کرد: مجموعه هفت جلدی کتاب «حکایت بلوچ» مجموعه بسیار غنی و خواندنی در حوزه اقلیم‌شناسی و فرهنگ ایران است. در مجموع این کتاب بهانه خوبی برای ارجاع مجدد کتاب‌دوستان و علاقه‌مندان حوزه فرهنگ است.

محمود زند مقدم، متولد ۱۳۱۷، با مدرک «دکترای برنامه‌ریزی منطقه‌ای» از انگلیس، سفرهای خود به بلوچستان را از ۱۳۴۲ اول‌‌بار به درخواست سازمان برنامه ‌و بودجه برای بررسی وضع درآمد و هزینه خانوار بلوچ شروع کرد و سپس رئیس دفتر برنامه‌ و بودجه در زاهدان و رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های خلیج فارس و دریای عمان شد. او باقی سال‌های زندگی را با هزینه شخصی در سفر به بلوچستان گذراند و روایت این سفرها را در مجموعه هفت جلدی «حکایت بلوچ» نوشت.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.