صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
راه اندازی بخش مطالعات همسنگی زیستی در آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

1397/09/08

به منظور تقویت ارتباط با صنعت و تسهیل همکاری با شرکتهای خصوصی و کارخانه های داروسازی بخش مطالعات همسنگی زیستی(Bioequivalence) در آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان راه اندازی شد.
معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: محققان و پژوهشگران حوزه پزشکی و داروسازی، شرکت های دانش بنیان مرتبط با تولید اقلام داروئی و کارخانجات و صنایع داروئی کشور می توانند از این امکانات و خدمات استفاده کنند.
دکتر نور محمد بخشانی با اشاره به اعمال تحریم های ظالمانه ای که باعث بروز مشکل در نقل و انتقال ارز و ورود اقلام داورئی به کشور شده است گفت: فراهم شدن انجام چنین آزمایشاتی ضمن ارتقاء کیفیّت داروها، افزایش اعتماد پزشکان متخصص به داروهای تولید داخل را فراهم می کند وضمن کمک به وضعیت سلامت بیماران، منجر به کاهش خروج ارز از کشور نیز می شود.
وی افزود؛ از این پس فرایند شناسائی و معرفی افراد داوطلب، تجویز نمونه های دارویی، نمونه گیری و جداسازی پلاسما در آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام شده و با پس از اندازه گیری سطح پلاسمائی داروها در آزمایشگاه های پیشرفته طرف قرارداد، نتیجه آزمایشات به اطلاع محققین می رسد.
دکتر بخشانی با تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیگیری های رییس و کارکنان مرکز جامع تحقیقات، برنامه ریزی برای انجام آزمایشات مورد نیاز در محل آزمایشگاه جامع تحقیقات از اهداف و برنامه های آتی این مرکز برشمرد.
مطالعات همسنگی زیستی به مجموعه آزمایشاتی اطلاق می شود که برای اخذ استانداردهای بین المللی مصرف اقلام داروئی ضرورت دارد. بر اساس ضوابط علمی، داروهای تولیدی پس از طی موفقیت آمیز آزمایشات بر روی نمونه های حیوانی و قبل از اخذ مجوز ورود به بازار داروئی باید در یک مطالعه همسنگی زیستی (بیواکی والانسی) بر روی تعدادی از افراد داوطلب سالم به لحاظ بررسی وضعیت کینتیک دارو با نمونه های مشابه آزمایش شده و در صورت کسب نتایج قابل قبول، مجوز ورود به بازار را اخذ می نماید.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.