صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
95 هزار تن موز در سیستان و بلوچستان تولید شد

1397/09/11
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 95 هزار تن موز از ابتدای امسال تاکنون از سطح باغات این استان برداشت شده است.

اردشیر شهرکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهار هزار و 500 هکتار از سطح باغات جنوب سیستان و بلوچستان به کشت موز اختصاص دارد که چهار هزار و 100 هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.
وی با بیان اینکه برداشت موز در سیستان و بلوچستان در طول سال انجام می شود افزود: امسال پیش بینی می شود 130 هزار تن از این محصول برداشت و روانه بازار مصرف داخل استان و کشور شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: شهرستان های چابهار، کنارک و سرباز بیشترین سطح زیر کشت موز این استان را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: سیستان و بلوچستان رتبه نخست تولید و هم سطح زیر کشت موز را در کشور به خود اختصاص داده است.
شهرکی گفت: سال گذشته به دلیل خشکسالی حاکم در منطقه سه هزار و 900 هکتار از باغات موز سیستان و بلوچستان خشک شد که امسال با توجه به برنامه شیرین سازی آب دریا پیش بینی می شود دوباره شاهد رونق این باغات در منطقه باشیم.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید 2 بار محصول را دارند
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.