صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
رشد پیوسته تولید و تجارت در منطقه آزاد چابهار

1397/09/20
اعلام معافیت منطقه آزاد چابهار از دور جدید تحریم‌های آمریکا این منطقه را در صدر توجه سرمایه‌گذاران در منطقه قرار داده؛ معافیتی که به‌نظر می‌رسد دلیل آن برنامه توسعه افغانستان و لزوم دسترسی این کشور به ترانزیت و حمل‌ونقل باشد.

این شرایط فرصت خوبی را در اختیار ایران قرار می‌دهد که توافق‌نامه چابهار بین هندوستان، افغانستان و ایران منافع منطقه‌ای و بین‌المللی را به چابهار گره زده و این منطقه در مسیری آرام حرکت توسعه‌ای خود را دنبال کند. با این همه لازم است زیرساخت‌های حمل‌ونقل این منطقه آزاد که از دوران پس از جنگ مورد بی‌توجهی قرار گرفته با سرعت بیشتری تکمیل شده تا نقش چابهار درتعاملات بین‌المللی با درگیر شدن منافع اقتصادی کشورهای دیگر در ترانزیت کالا از این مسیر افزایش یابد. با این همه بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها نیازمند تدبیر و یکپارچگی تصمیمات در استفاده ازاین فرصت به دست آمده است که می‌تواند نقش چابهار را به‌عنوان یک مسیر امن پررنگ‌تر از هر زمان دیگری به سرمایه‌گذاران نشان دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در نشست خبری روز گذشته با اشاره به اینکه سهم حمل‌ونقل و دسترسی آسان به بازارها در تولیدات رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: سه بازار عمده آسیای میانه، روسیه و شرق اروپا، اتحادیه عرب و آفریقا و شرق آسیا مورد توجه تولیدکنندگان جهانی است؛ اما نقطه مشترکی که دسترسی به همه این بازارها در آن بهینه باشد، چابهار است. براین اساس بهترین مسیر برای حمل‌ونقل در این بخش جهان که به بیش از ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد، از طریق سواحل شمالی دریای عمان یا همان سواحل مکران است.

عبدالرحیم کردی با بیان اینکه همه این موارد باعث می‌شود نقش چابهار پررنگ شود و زیرساخت‌ها از جمله حمل‌ونقل هوایی دراین منطقه موردتوجه باشد از موافقت اصولی به منظور راه‌اندازی ایرلاین در چابهار خبر داد و اعلام کرد: درحال مذاکره برای خرید هواپیماهای ایرباس و امبرائر هستیم اما باید بدانید که نمی‌توانیم به‌صورت مستقیم با توجه به شرایط تحریم این هواپیماها را خریداری کنیم و باید هواپیمای دست دوم خریده شود. وی با اشاره به اینکه درصدد هستیم از پتانسیل‌های بخش‌خصوصی در راه‌اندازی ایرلاین بهره بگیریم، تاکید کرد: برنامه راه‌اندازی ایرلاین برای نوروز سال قبل بود، اما به‌دلیل شرایط به‌وجود آمده این مساله به تعویق افتاده و امیدواریم در آینده شاهد پیشبرد امور در این راستا باشیم.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.