صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
آغاز احداث فرودگاه جدید چابهار به زودی/ افزایش ۴ برابری تولیدات در منطقه چابهار از سال ۹۲ تاکنون

1397/09/20
یرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از آغاز عملیات احداث ترمینال مسافری جدید فرودگاه چابهار در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در ۴ سال گذشته، ۴۰۰ مورد تقاضای سرمایه‌گذاری در چابهار دریافت کردیم که تاکنون معادل ۳۵۰۰ میلیارد تومان از این تقاضاها به مرحله قرارداد رسیده است. در حال حاضر ۱۳۰ واحد تولیدی فعال در چابهار داریم و ۱۶۷ پروژه دیگر نیز با پیشرفت بالای ۳۰ درصد در حال احداث هستند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عبدالرحیم کردی در یک نشست خبری، گفت: بندر چابهار از نظر دسترسی به بازارهای ۳ منطقه آسیای میانه و روسیه، اتحادیه عرب و شمال آفریقا و شرق آسیا دسترسی بهینه دارد، در شرایطی که بسیاری از فعالیت های اقتصادی به دلیل ناامنی از حاشیه خلیج فارس به حاشیه دریای‌عمان در حال حرکت هستند، وجود این بندر در حاشیه دریای عمان هویت مهمی ایجاد کرده و سبب شده تا چابهار از نظر دسترسی به جمعیت ۸۰۰ میلیون نفری در منطقه از موقعیت خاصی برخوردار باشد. به خصوص که رشد اقتصادی آسیای میانه بالا بوده و پیش‌بینی‌ها از افزایش تجارت دنیا با کشورهای این منطقه در آینده دارد.

وی با بیان اینکه ۹ درصد تجارت دنیا از طریق سواحل مکران انجام می شود که باری در حدود ۱۰۰ میلیون تن در سال می شود، گفت: سواحل مکران از بندر جاسک تا مرز گواتر ساحل ۷۰۰ کیلومتری شامل می شود. ضمن اینکه سند توسعه سواحل مکران و سند توسعه محور شرق نیز به عنوان اسناد بالادستی توسعه منطقه چابهار اهمیت ویژه این بندر را یادآور می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به امضای توافقنامه چابهار میان هند، افغانستان و ایران در سال گذشته ادامه داد: این توافقنامه که با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند به امضاء رسید سبب می شود تا منافع کشورها در راستای قرارگیری چابهار در مسیری آرام و ایمن و امن دنبال شود. در سند توسعه محور شرق از چابهار تا سرخس، ترانزیت بازرگانی را محور توسعه قرار داده اند و تاسیس دو منطقه آزاد چابهار و ارس در طول این دو کریدور، در همین راستا است.

وی با یادآوری خدمات بالای بندر چابهار در جنگ تحمیلی که به عنوان تنها بندر تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در ۸ سال دفاع مقدس از آن استفاده می شد، گفت: پس از جنگ این بندر فراموش شد و منابع توسعه‌ای به جاهای دیگر انتقال یافت. اما در حال حاضر پروژه‌های توسعه‌ای چابهار دیگر روی کاغذ نیست و همه پروژه ها همزمان در حال فعالیت هستند.

به گفته کردی و به نقل از مهر، خط آهن چابهار-زاهدان در ۸ کارگاه فعال بوده و مسیر ریلی چابهار تا ایرانشهر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. همچنین سال گذشته ظرفیت بندر شهید بهشتی به ۸.۵ میلیون تن رسید و محموله های مختلفی در حال تخلیه و بارگیری از طریق این بندر هستند. جاده ها نیز نسبت به حجم فعلی تخلیه و بارگیری کالا در این بندر از کیفیت خوبی برخوردار است اما مرحله مطالعه آزادراه چابهار به کنارک رو به اتمام بوده و تا پایان سال عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.

وی درباره فرودگاه این شهر گفت: احداث فرودگاه مسافری از اهمیت بالایی برخوردار است اما با توجه به اینکه فرودگاه فعلی، نظامی است امکان توسعه نداشت ولی با مذاکرات انجام شده سال گذشته ۲۵۰ هکتار از انتهای جنوبی باند فعلی از نیروی هوایی خریداری شد و در حال مذاکره با سرمایه گذار برای آغاز احداث ترمینال جدید هستیم. نقشه های این ترمینال طراحی شده و به زودی مورد تائید نهایی قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: فرودگاه کارگو نیز در همان نقطه ای که دو سال قبل جانمایی شده بود احداث خواهد شد. علت تاخیر دوساله آن عدم توجیه اقتصادی در آن زمان در زمینه احداث دو فرودگاه نزدیک به هم در فاصله ۶۰ کیلومتری بود اما با توجه به افزایش حجم بار در بندر چابهار، احداث فرودگاه باری نیز توجیه پذیر شده است.

کردی یادآور شد: در ۴ سال گذشته، ۴۰۰ مورد تقاضای سرمایه‌گذاری در چابهار دریافت کردیم که تاکنون معادل ۳۵۰۰ میلیارد تومان از این تقاضاها به مرحله قرارداد رسیده است. در حال حاضر ۱۳۰ واحد تولیدی فعال در چابهار داریم و ۱۶۷ پروژه دیگر نیز با پیشرفت بالای ۳۰ درصد در حال احداث هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: امروزه دو پلنت انتقال گاز در چابهار فعال است که یکی از آنها ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. کارخانه‌های فولاد چابهار با ظرفیت ۱.۶ میلیون تن با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی در حال احداث است که کوره آن به طور کامل ساخته شده است.

عضو شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد و تجاری گفت: در سال ۹۲ ارزش تولیدات چابهار ۵۰ میلیارد تومان بود که در پایان سال ۹۶ این رقم به ۱۰۵۶ میلیارد تومان معادل ۲۰ برابر ۴ سال قبل افزایش یافت.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.