صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
ساخت اسکله صیادی در گواترچابهار

1397/09/20
مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: ساخت بندر و اسکله صیادی در گواتر چابهار از ضرورتهای مهم برای ایجاد اشتغال و افزایش صید ماهی است.

هدایت الله میرمرادزهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار قابلیت های فراوانی در زمینه شیلات دارد و باید برای هر متر نوار ساحلی برنامه توسعه و اشتغال داشت.
وی افزود: منطقه ساحلی گواتر از بهترین نقاط برای پرورش میگو است و تاکنون برای صید و صیادی آن بندر و اسکله ساخته نشده و صیادان به سختی صید خود را تخلیه می کنند.
مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک حدود 24 هزار صیاد به وسیله هزار و 430 قایق و 907 لنج در بنادر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک مشغول صید و صیادی هستند.
وی بیان کرد: تسریع در تکمیل پروژه های شیلاتی در بریس، رودیک، کنارک و تنگ از خواسته های صیادان است.
میرمرادزهی اظهار داشت: حدود سه تا چهار هزار قایق در 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید چابهار و کنارک با بیش از 15 تا 20 سال در انتظار مجوز صید هستند.
وی بر دوبانده کردن جاده چابهار- بریس به گواتر و چابهار به زرآباد تاکید کرد و افزود: هم اینک تردد کامیون ها برای جابجایی ماهی و میگو به سختی انجام می شود.
مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل کم عرض بودن این جاده ها در حد تردد خودروهای بین روستایی بارها شاهد تصادفات ناگوار خودروهای سبک با کامیون های حامل ماهی و میگو بوده ایم.
وی بر ساماندهی اسکله های صیادی و حل مشکلات برق، بهسازی محوطه و آسفالت مسیر ورودی بنادر صیادی چابهار و کنارک تاکید کرد و افزود: برای ایجاد اشتغال در حوزه شیلات همت جهادی مسئولان را می طلبد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل یلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.