صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
شیلات، نماد اقتصاد و توسعه در سیستان و بلوچستان

1397/09/20
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: یکی از اسناد مهمی که در سیستان و بلوچستان با نگاه اقتصاد و اشتغال تصویب شده سند توسعه و چشم انداز شیلات است. در این زمینه ما ۴۲ هزار هکتار از مزارع را برای کشت میگو شناسایی کرده ایم و تا کنون توانسته ایم ۷۰۰ هکتار را زیر کشت ببریم که در هر ۲۰ هکتار هم ۱۶ نفر اشتغال زایی داشته است.

هدایت الله میرمرادزهی در گفت وگوبا ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: توجه به مزارع پرورش میگو، توسعه پرورشگاههای ماهی در قفس، توسعه و تکثیر آبزیان، ایجاد و توسعه بنادر ماهیگیری، صیادی و تخلیه صید، کارخانه های تون و پودرماهی طرحهایی هستن که در چشم انداز برنامه ششم توسعه پیش بینی شده اند و می توانند نقش مهمی در ایجاد اشتغال داشته باشند.

میرمرادزهی در ادامه اظهار کرد: شیلات سیستان و بلوچستان امروزه ۷۰ درصد ماهیان صنعتی کشور را تأمین می کند و علاوه بر آن مصولات ما به کشورهای روسیه، امارات و چین صادر می شود و ما علاوه بر اینها برداشت ماهیان غیر مأکول مثل: ماهی نعل اسبی، سلطان ابراهیم و ماهی مرکب و ...را هم در برنامه داریم که بیشتر صادر می شود. از این رو بخش شیلات در سیستان و بلوچستان یکی از پتانسیل ها و ظرفیت های مهم در توسعه و اشتغال است که در زمینه صادرات ، غذای سلامت و تأمین مواد اولیه کارخانجات منطقه کاربرد دارد.

مدیرکل شیلات استان در ادامه بیان کرد: استان سیستان وبلوچستان با اهمیت‌ترین استان کشور در صنعت شیلات و آبزی پروری است، پهناورترین استان کشور با دارابودن ‌320 کیلومتر مرز آبی قطب صید و صیادی، بهشت آبزی پروری ایران است .

وی افزود:‌ قطب صید وصیادی ایران بنادر چابهار و کنارک هستند که با دارا بودن 8 بندرماهیگیری و 3 مرکز تخلیه صید تأمین کننده بیش از 70 درصد ماهیان صنعتی کشور(تن ماهیان) 42 درصد سهم صید بین استان‌های جنوبی و 40 درصد صید کل کشور هستند.

میرمرادزهی گفت: در چابهار و کنارک 930 فروند لنج فراساحل و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی فعال است.

وی افزود: اکثر میزان صید استان توسط صیادان فراساحل انجام می‌شود که غالبا با طی مسافت بیش از دوهزار کیلومتر وارد آب‌های فراساحل می‌شوند وبه صید می‌پردازند

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.