صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
سیستان و بلوچستان گنجینه‌ای از انرژی‌های نو

1397/09/20
سیستان و بلوچستان با برخورداری از انواع انرژی های نو و تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی، بادی، امواج و اقیانوس و زمین گرمایی به گنجینه ای با ارزش تبدیل شده که سرمایه گذاران می توانند با برخورداری از مزیت های فراوان این نوع انرژی زمینه را برای تولید برق فراهم کنند.

این استان با توجه به اینکه یکی از پهناورترین استان های کشور است از لحاظ منابع انرژی های نو یکی از مناطق ویژه در ایران و جهان محسوب می شود به طوری که خورشید ابتدا از سراوان در کشور طلوع می کند و همینطور تعداد زیاد روزهای آفتابی تقریبا در همه مناطق این استان در کشور کم نظیر است. علاوه بر این وزش بادهای بیش از ۱۲۰ روزه و تابش عمود خورشید در منطقه سیستان، این استان را به یک گنجینه بی نظیر طبیعی تبدیل کرده است .

اما متاسفانه طی این سال ها بسیاری از این ظرفیت ها از جمله استفاده از انرژی های تجدید پذیر مغفول و رها مانده و نیاز به توجه بیشتری دارد.

سیستان نقطه مطلوب برای احداث نیروگاه های بادی

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موقعیت مناسب سیستان از لحاظ دستیابی به انرژی باد بیان کرد: سیستان از نظر بادهای 120 روزه که گاهی تا180 روز هم به طول می انجامد و سرعت بالایی دارد به عنوان یکی از نقاط مطلوب برای احداث نیروگاه های بادی محسوب می شود.

احمدعلی کیخا در گفت وگو با ایسنا افزود: موقعیت جغرافیایی ایران و به ویژه سیستان وبلوچستان که در این زمینه از شرایط بسیار مطلوبی نسبت به دیگر نقاط کشور برخوردار است، ایجاب می کند که همپای دنیا به سمت انرژی های نو حرکت کند.

وی ادامه داد: این منطقه بر اساس نظریه و مطالعات کارشناسان وزارت نیرو و همچنین کارشناسان فنلاندی از شرایط فوق العاده مناسبی برای تولید انرژی باد و خورشید برخوردار است و متقاضیان زیادی از داخل و خارج کشور برای سرمایه گذاری دارد که این موضوع می تواند فرصت طلایی برای استان باشد.
ایسنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.