صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
سواحل مکران 2 بال توسعه ایران و پاکستان

1397/09/21
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سواحل مکران هزار و 500 کیلومتر طول دارد، گفت: 750 کیلومتر ساحل مکران در ایالت بلوچستان پاکستان و 750 کیلومتر دیگر آن در سیستان و بلوچستان ایران به مثابه 2 بال برای توسعه این 2 کشور است.

به گزارش ایرنا احمدعلی موهبتی سه شنبه شب در دیدار با دکتر اختر نذیر دبیر کل ایالت بلوچستان پاکستان و هیات همراه که در دفتر استاندار سیستان و بلوچستان برگزار شد اظهار داشت: سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های سواحل مکران از سوی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان می تواند بر عزت مردمان 2 کشور بیفزاید.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب از سواحل مکران به عنوان گنج پنهان یاد کردند که سرمایه گذاری و توجه به این سواحل می تواند سبب توسعه و ایجاد اشتغال برای مردم ایران و پاکستان شود.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در بازدیدی که از بندر گوادر پاکستان داشتیم اقدامات بسیار خوب زیربنایی انجام شده در این بندر ناشی از قرارداد دولت این کشور با چین برای ما جای خوشحالی دارد.
وی بیان کرد: 2 بندر چابهار و گوادر می توانند مکمل یکدیگر و بال پرواز سواحل مکران باشند.
موهبتی تصریح کرد: بهره گیری از ظرفیت های بندر گوادر پاکستان و منطقه آزاد چابهار می تواند در زندگی مردم دو سوی مرز اثر گذار باشد.
وی بیان کرد: ایجاد منطقه آزاد در بندر گوادر پاکستان و بندر چابهار ایران قطعا می تواند به توسعه زیرساخت ها به ویژه در حوزه راهها، بزرگراهها و راه آهن که اقدامات خوبی نیز از سوی 2 کشور آغاز شده است، کمک قابل توجهی بکند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بدون زیر ساخت قطعا سرمایه گذاری در دو سوی مرز صورت نخواهد گرفت و عدم سرمایه گذاری به مثابه بیکاری جوانان 2 سوی مرز خواهد بود.
وی ادامه داد: بطور قطع فعال شدن این زیرساخت ها ضرورت دارد که در مرزهای مشترک بستر مبادلات تجاری، فرهنگی، سیاسی، عمرانی و اقتصادی صورت گیرد.
موهبتی اظهار داشت: مرز میرجاوه نمی تواند به تنهایی این میزان حجم مبادلات را انجام دهد بنابراین باید مرزهای رسمی دیگری بین ایران و پاکستان ایجاد شود.
وی بیان کرد: با تلاش ایران و پاکستان فعال کردن مرز ریمدان و گپ و پیشین و مند در زندگی مردم دو سوی مرز تاثیرات بسیار زیادی دارد.
استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: مردم دو سوی مرز با هم نسبت های خویشاوندی و ارتباطات اقتصادی دارند که می توان از این ظرفیت برای افزایش مبادلات میان ایران و پاکستان بهره برد.
وی بیان کرد: اگر تسهیل گری در امر تجارت و رفت و آمد مردم دوسوی مرز را از راه قانونی فراهم نکنیم آنان راههای غیر قانونی را انتخاب خواهند کرد.
موهبتی اظهار داشت: اگر بازارچه های مرزی در دو سوی مرز سیستان و بلوچستان با ایالت بلوچستان پاکستان شکل گیرد می توان از محصولات تولیدی مانند برنج، میوه و دام و موادسوختی دو کشور برای تبادلات تجاری بهره گرفت که این امر توسعه این مناطق را در پی خواهد داشت.
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.