صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
صادرات کالا از سیستان و بلوچستان

1397/09/22
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: صادرات کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی این استان در هشت ماهه نخست امسال به ارزش بیش از 490 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی رشد 90 درصدی داشته است.

نادر میرشکار روز چهارشنبه در نشستی که به منظور تجلیل از صادر کنندگان برتر سیستان و بلوچستان در شهر زاهدان برگزار شد، عمده کالاهای صادراتی از این استان را گوگرد، خرما، کاشی و سرامیک، میوه جات، صیفی جات و غیره عنوان کرد که به کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان، ترکیه، کویت و امارات صادر شده است.
وی افزود: صادرات یک فرصت ایده آل در سیستان و بلوچستان است که در صورت توجه باعث رونق این استان خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: صادر کنندگان نقش موثری در توسعه اقتصادی این استان دارند که باید شرایط حضور آنان در بازارهای منطقه را تسهیل کرد.
وی اظهار داشت: هرچند برخی موانع چون نوسانات ارزی و ناهماهنگی ها اداری باعث مشکلاتی برای صادر کنندگان شده بود اما با همه محدودیت ها جهش رو به رشد مناسبی در حوزه صادرات سیستان و بلوچستان داشته ایم.
میرشکار گفت: اگر صادرات همراه تولید باشد بسیاری از مشکلات منطقه از جمله مساله اشتغال جوانان جویای کار حل خواهد شد.
وی نبود زیر ساخت های مناسب در بازارچه های مرزی و ناهماهنگی های اداری را دو مشکل مهم بر سر راه صادرات سیستان و بلوچستان عنوان کرد و ادامه داد: شرایط موجود پاسخگو نیاز مردم این استان نیست و باید در این باره طرح های عملیاتی مناسبی صورت گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: توجه به صادرات غیر نفتی از جمله راهکارهای مهم در توسعه منطقه است.
عبدالحکیم ریگی میرجاوه بیان کرد: صادراتی که همرا تولید باشد بسیار مهم است زیرا علاوه بر رونق منطقه باعث ایجاد اشتغال و رفع محرومیت و فقر خواهد شد.
وی اظهار داشت: نوسانات قیمت ارز و برخی بی تدبیری ها سبب شد در برهه ای صادر کننده میلی به صادرات نداشته باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن سیستان و بلوچستان افزود: صادرات کالا یکی از فرصت های مهم اقتصادی با توجه به همجواری با کشورهای مختلف در این استان است.
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.