صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
همایش بین المللی خاک در دانشگاه زابل

1397/09/27
رئیس دانشگاه زابل از برگزاری همایش بین المللی در حوزه خاک از سوی این دانشگاه در سال آینده خبرداد و گفت: در این همایش بین المللی محققان و پژوهشگرانی از نقاط مختلف جهان با سفر به زابل آخرین دستاوردهای علمی خود را در حوزه خاک ارائه می کنند.

دکتر موسی بهلولی روز دوشنبه در همایش روز جهانی خاک در سرسرای دانشگاه زابل اظهار داشت: یکی از اهداف این دانشگاه از آغازین روزهای فعالیت کمک به مردم منطقه بوده است و دانشکده های آب و خاک و کشاورزی با توجه به ظرفیت های منطقه در همین راستا ایجاد شده است.
وی افزود: با توجه به اینکه آخرین دستاوردهای علمی در همایش ها مطرح می شود با تعامل دستگاههای اجرایی و دانشگاه زابل می توان این مباحث علمی و کاربردی را در سطح منطقه اجرایی کرد.
رئیس دانشگاه زابل گفت: هسته های پژوهشی دانشگاه زابل در حوزه های خاک، مدیریت منابع آب، کشاورزی و مبادلات مرزی ایجاد شده است.

**حقایق آب های ژرف برای مردم بازگو شود
امام جمعه زابل نیز در این همایش اظهار داشت: موضوع آب های ژرف افکار عمومی را در منطقه سیستان سردرگم کرده به همین سبب باید حقایق آن برای مردم بازگو شود.
حجت الاسلام علی اکبر کیخا افزود: طرح آب های ژرف ابتدا در منطقه اجرا و پس از آن راکد و مجددا بعد از تعطیلی کوتاه مدت اجرایی شد و مردم نمی دانند سرنوشت آن به کجا انجامیده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه مردم از تفرقه و خودزنی اجتناب کنند اظهار داشت: سیستانی های زیادی در نقاط مختلف ایران سکونت دارند که باید یکدیگر را شناسایی و در مراکز تصمیم گیری ورود کنند.
امام جمعه زابل گفت: شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان با وجود نیروی انسانی توانمند، موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی کشور افغانستان، نوع خاک و توانمندی های مادی و علمی برای کشور بسیار تاثیر گذار است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: امروز دست ها و ویژه خوارانی در مرز به مردم عادی اجازه استفاده از ظرفیت های مرز را نمی دهند که باید اقدامات لازم از سوی مسئولان دست اندرکار برای کوتاه کردن دست این قبیل افراد انجام شود.
حجت الاسلام کیخا با اشاره به همایش روز جهانی خاک در دانشگاه زابل گفت: اینگونه همایش ها باید افزایش پیدا کند و خروجی آن که تحقیقات و پژوهش های اساتید و پژوهشگران است توسط دستگاههای اجرایی و مردم استفاده شود.
وی ادامه داد: منطقه سیستان ظرفیت های بی نظیری دارد که با مدیریت صحیح می توان این استعدادها بالقوه را به فعلیت رساند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در همایش روز جهانی خاک گفت: خاک بستر حیات و زمینه ساز کلیه تولیدات و امنیت غذایی بشر است.
مجتبی پیری ادامه داد: استان سیستان وبلوچستان در حوزه خاک با دارا بودن 18 میلیون هکتار اراضی تنها 420 هزار هکتار آن قابلیت کشاورزی دارد به طوری که سالانه 5 میلیون تن فیلدها و تنوع های مختلف کشاورزی در این استان تولید می شود.
وی اظهار داشت: بیش از 70 درصد مردم سیستان و بلوچستان با وجود کمترین میزان بارندگی در سال و منابع آبی محدود معیشت خود را از کشاورزی تامین می کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: معیشت مردم باید از حالت تک بعدی کشاورزی کاهش پیدا کند.
دبیر همایش روز جهانی خاک در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: 14 آذر( 5 دسامبر) از سوی انجمن جهانی خاک بعنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است که دانشگاه زابل برای دومین بار این همایش را با حضور فعالان این حوزه برگزار می کند.
علی شهریاری افزود: این همایش با حضور امام جمعه زابل، معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل، روسای دانشگاه زابل و دانشگاه آزاد اسلامی واحد زابل، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات آب و خاک کشور و پژوهشگران و محققان حوزه خاک استان سیستان وبلوچستان بمدت یک روز در سرسرای دانشگاه زابل برگزار شد.
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.