صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
کشف زیستگاه جدید تنها پستاندار پرنده ایران در سراوان

1397/09/27
زاهدان - مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: طی گشت و کنترل های انجام شده توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست سراوان در بخش «اسفندک» این شهرستان یک دهنه غار جدید شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، وحید پورمردان اظهار داشت: در طی گشت و کنترل های انجام شده توسط مأموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست سراوان به اتفاق همیاران و دوستداران محیط زیست در بخش «اسفندک» این شهرستان یک دهنه غار در این منطقه شناسایی شد.

وی افزود: طول این غار که به نام «غار جنگل» در بین مردم محلی منطقه معروف است بیش از ۷۰ متر است و طبق تحقیقات انجام شده محل زیست خفاش میوه خوار است.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که می‌توانند پرواز کنند، ادامه داد: خفاش میوه خوار با نام علمی (Rousettus aegyptiacus) بزرگترین خفاش و تنها خفاش میوه خوار ایران است.

وی گفت: خفاش های میوه خوار دارای جمعیت و پراکندگی خوبی در ایران هستند اما متأسفانه شایعه خرید و فروش لانه خفاش ها به مبالغ بالا جهت مصارف پزشکی، موجب شده که برخی افراد ناآگاه با تخریب غارها و برهم زدن زندگی خفاش ها، آرامش این گونه‌های آرام و شب زی را مختل کنند.

پورمردان تصریح کرد: شایعه گران بها بودن لانه خفاش‌ها در شرایطی که این گونه اصولا لانه‌ای در محیط‌های طبیعی ندارد موجب تخریب زیستگاه‌ها و غارها می شود از اینرو اجرای برنامه های مدیریت حفاظت از زیستگاه و خوابگاه های این گونه ضروری است.
خبرگزاری مهر

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.