صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
برگزاری 10 مراسم آیینی ویژه شب یلدا در هتل‌ها، موزه‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی سطح سیستان و بلوچستان

1397/09/29
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: جشن‌های ویژه شب یلدا در هتل‌ها، موزه‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی سطح سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود

مجتبی میرحسینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: جشن‌های ویژه شب یلدا در مکان‌های وابسته به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار می شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: بیش از 10 مراسم آیینی ویژه شب یلدا در هتل ها، موزه ها و اقامتگاه های بومگردی سطح استان با شکوهی خاص برگزار میشود.

وی گفت: این آیین ها همراه با برنامه های متنوعی از جمله شاهنامه خوانی، حافظ خوانی و موسیقی محلی، اجرای برنامه های شاد و به نمایش گذاشتن فرهنگ ایرانی یلدا که در اصطلاح محلی به آن چله می گویند میزبان علاقه مندان فرهنگ ایرانی در اقصی نقاط استان است.

میرحسینی یادآور شد: در جشن شب یلدا به رسم کهن استان، همه کوچکترها منزل سپیدمویان و بزرگان خانواده و فامیل گرد هم می آیند تا این بزم ایرانی را پاس بدارند و نکته مهم این است که این رسم با صله رحم که مورد تاکید اسلام هست نیز مطابقت زیادی دارد، بنابراین فرهنگ ایرانی در این جشن در کنار اسلام هویت اسلامی ایرانی به مردمان ما می بخشد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان بیان کرد: در این شب طولانی مردمان سیستان و بلوچستان که زمانی کشاورزی و دامداری اقتصاد نخستشان بود برای استقبال نور و روشنایی و طولانی شدن روزها جشن می گیرند و برای پایان دادن به تاریکی ها فصل جدیدی از حرکت و تلاش خردورزانه را با انقلاب زمستانی آغاز خواهند نمود و دفتر تاریخ و تمدن این سرزمین ورجاوند با این آیین و رسوم ایرانی چند هزار سال در جغرافیای ایران فرهنگی خو گرفته است.

وی گفت: پاسداشت این سنت پسندیده و میراث کهن و انتقال آن به نسل های بعدی، معرفی ظرفیت های گردشگری فرهنگی برای گردشگران داخلی و خارجی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی از اهداف برگزاری این آیین است.

میرحسینی خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ ایرانی را نشناسیم و در جهت حفظ آن تلاش نکنیم از ایران چیزی باقی نخواهد ماند و ما امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند آنیم که ایرانی بمانیم

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.