صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
برداشت سالانه سه هزار تن "کنار" در چابهار

1397/10/16
کنار گونه ای منحصر بفرد از گیاهان دارویی و میوه ای مغذی و سرشار از ویتامین ها در نقاط گرمسیر و جنوب سیستان و بلوچستان از جمله چابهار می روید و خواص درمانی دارد.

به گزارش عصرهامون،شهرستان چابهار با داشتن شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب و برخورداری از اقلیمی مستعد و طبیع، شرایط مناسبی برای پرورش انواع میوه های گرمسیری را دار است.
بیش از دو هزار هکتار از اراضی شهرستان چابهار به کشت‌ میوه‌های گرمسیری اختصاص دارد و این میوه‌ها به روش نیمه دیمکاری از طریق روان آب‌های ساحلی در شهرستان چابهار کشت و تولید می‌شوند.
مدیرجهاد کشاورزی چابهار با اشاره به افزایش سطح زیرکشت باغات کنار نسبت به سال زراعی گذشته اظهار کرد: با توجه به توزیع تعداد۲۰هزار اصله نهال ۷۸هکتار افزایش یافته است.

نورالدین میرلاشاری افزود: از ۷۰۰ هکتار باغات کنار شهرستان ۱۰۰هکتار نهال و۶۰۰هکتار درختان بارور با تولید سه هزار تن محصول کنار و تعداد هزار و 200 نفر بهره بردار نیز در تولید این محصول مشغول فعالیت هستند.

وی بیان کرد: در مجموع سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان بالغ بر ۱۱هزار هکتار با تولید سالیانه ۲۵۹هزار تن در سال است که۳۰۰۰هکتار را محصولات باغی با 20 هزار و 500 تن و ۸هزار هکتار را محصولات زراعی با تولید۲۳۸هزار تن تشکیل می دهد.

مدیرجهاد کشاورزی چابهار با اشاره به کنار که میوه‌ای گرمسیری و سرشار از ویتامین اما ناشناخته در میان مردم است گفت: مرکز پیدایش درخت کنار؛ جنوب آسیای مرکزی، شمال غرب هند، افغانستان و مناطقی از تاجیکستان، ازبکستان و چین است.

وی ادامه داد: کنار دارای ‎ 40گونه است که در تمام مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پراکنده اند و کشت تجاری کنار؛ به صورت باغ یکدست از ارقام پیوندی مرغوب در جنوب بلوچستان از حدود ‎ 50سال پیش متداول بوده که عمدتا این ارقام از هند و پاکستان به کشور وارد شده اند.

میرلاشاری افزود: کنار؛ میوه مغذی و سرشار از ویتامین ˈCˈ و مقادیر نسبتا خوبی ازویتامین ˈBˈ و ˈAˈ و محتوی کلسیم، فسفر و آهن است.

وی اضافه کرد: ارزش غذایی میوه کنار از لحاظ پروتئین، مواد معدنی، کلسیم، فسفر، کاروتن و ویتامین، از سیب غنی تر و میزان کالری و ویتامین C آن نسبت به پرتقال بیشتر است و به راحتی هضم می شود و اثر ملین آور دارد و گوشت میوه آن شیرین و خوشمزه است.

مدیرجهاد کشاورزی چابهار بیان کرد: میوه درخت کنار جهت مصارف تازه خوری مورد استفاده قرار می گیرد این محصول در دی ماه برداشت و علاوه تأمین بازار شهرستان به شهرستانهای جنوب استان و همچنین خارج از استان نیز ارسال می شود.

وی گفت: برداشت این محصول تا اواخر اسفند ماه ادامه خواهد داشت .

میرلاشاری خاطرنشان کرد: علاوه بر کنار، موز، چیکو، گواوا، تمر هندی، نارگیل از دیگر میوه‌های گرمسیری شهرستان چابهار است.  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.