صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
استفاده بیش از 550 گردشگر سلامت از خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

1397/10/26
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

حوزه سلامت در سیستان و بلوچستان از ظرفیت های توسعه گردشگری در منطقه جنوب شرق کشور است

استفاده بیش از 550 گردشگر سلامت از خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان


در یکسال گذشته بیش از 550 نفر از گردشگران سلامت از خدمات تشخیصی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بهره مند شده اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: 70 درصد از گردشگران سلامت را اتباع کشور افغانستان تشکیل داده اند .

دکتر قاسم میری علی آباد معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کارگاه منطقه ای توسعه گردشگری

با اشاره به این مطلب که گردشگر سلامت تعریف خاصی دارد گفت: این افراد کسانی هستند که کشور خود را به قصد دریافت خدمات درمانی ترک کرده اند و هزینه خدمات را پرداخت می نمایند. وی افزود؛ تعداد زیادی از اتباع خارجی که به بیش از یکسال اخیر در کشور ما سکونت دارند و یا در جریان قاچاق انسان دچار سانحه شده اند نیز خدمات درماین را در بیمارستان ها تابعه دانشگاه دریافت کرده اند که این افراد در تعریف "گردشگر سلامت" نمی گنجند.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان حوزه سلامت در سیستان و بلوچستان از ظرفیت های توسعه گردشگری در منطقه جنوب شرق کشور است. وی خاطرنشان کرد برای نهادینه ساختن صنعت گردشگری سلامت برنامه های مدونی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شروع شده و در این گام، مجوز پذیرش بیمار غیر ایرانی در بیمارستان چشم پزشکی الزهراء (س) زاهدان اخذ شده است.

وی ادامه داد: مجموعه کاملی از خدمات تشخیص و درمان بیماری های چشم پزشکی در بیمارستان فوق تخصصی ا لزهراء (س) زاهدان ارائه می شود و مهمترین مشخصه این بیمارستان این است که بیمار از بدو ورود تا لحظه خروج تمام خدمات مورد نیاز را در همین مرکز دریافت خواهد کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه: توسعه گردشگری سلامت راهبردهای علمی و مشخصی دارد که باید از مرحله ایده به مرحله اجرا برسد، اذعان کرد: چشم پزشکی، انکولوژی و رادیوتراپی، درمان ناباروری، جراحی پلاستیک و ترمیمی، گوش و حلق و بینی، تشخیص قبل از تولد تالاسمی، تحقیق و درمان بیماری های عفونی و گرمسیری از مهمترین محورهای توسعه گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

دکتر میری علی آباد گفت: با توجه به مشکلات اقامتی که بیماران خارجی مراجعه کننده به مرکز چشم پزشکی الزهراء (س) با آن مواجه هستند از حضور بخش خصوصی در راه اندازی هتل و اقامتگاه ویژه بیماران خارجی استقبال می کنیم.

دکتر سعید هاشم زاده، رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت در این نشست گفت: رویکرد اصلی وزارت بهداشت نهادینه کردن روند جذب گردشگر سلامت به شکلی است که گردشگر از مبدأ، مسیر حرکت خود و محل دریافت خدمات را شناسائی و مشخص نماید.

وی با اشاره به اینکه، هر گردشگر سلامت 3 تا 4 برابر یک گردشگر عادی در کشور مقصد هزینه می کند گفت: در سال گذشته میلادی صنعت گردشگری سلامت حدود 439 میلیارد دلار چرخش مالی داشته و به طور متوسط 4 – 3 درصد از جمعیت دنیا یعنی چیزی درحدود 11 میلیون نفر کشور خود را به قصد دریافت خدمات درمانی ترک کرده اند.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای ارائه خدمات به افراد همراه بیماران گفت: بیش از 80% گردشگران سلامت با حداقل یک نفر همراه به کشور مقصد می آیند و به همین دلیل لازم است برای این همراهان نیز برنامه ریزی مطلوبی داشته باشیم.

دکتر هاشم زاده اضافه کرد: در حال حاضر تایلند، سنگاپور، هندوستان، مجارستان، آمریکا و کانادا بیشترین سهم را در بازار گردشگری سلامت دارند و در چند سال اخیر ترکیه با برخورداری از یک برنامه استراتژیک، بیشترین رشد را در زمینه جذب گردشگر سلامت داشته است.

وی افزود: با وجود ظرفیت های بالای موجود در کشور، سهم ما از بازار گردشگری سلامت نا چیز است و کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان و عمان کشورهای اول در اعزام گردشگر سلامت به کشور ما هستند.

کارگاه تخصصی توسعه گردشگری سلامت در تاریخ 25 دیماه دردانشگاه علوم پزشکی زاهدان با حضور رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت و کارشناسان گردشگری دانشگاههای همجوار برگزار شد.

هدف از این کارگاه بررسی فرایندهای توسعه گردشگر سلامت بود.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.