صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
سرطان عامل ۹ درصد مرگ ومیرها در سیستان و بلوچستان است

1397/11/04

سرطان سومین عامل مرگ ومیر در دنیا و عامل ۹ درصد مرگ ومیرها در سیستان و بلوچستان شناخته شده است.

دکتر سید مهدی طباطبائی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه اغلب سرطانها در سنین پیری پدید می آید، خاطر نشان کرد: عزم ملی جامعه و تغییر الگوها و سبک زندگی با آ موزش عمومی زمینه ساز پیشگیری از بروز سرطان است.

وی گفت: دخانیات خطر بروز ۱۳ نوع سرطان را تشدید می کند، وهمین موضوع زنگ خطر وهشداری است برای افرادی که دخانیات مصرف می کنند و همچنین برای افرادی که در معرض دود دست دوم قرار دارندبسیار خطرناک است.

دکتر طباطبایی ادامه داد: غربالگری های سرطان در همه مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به صورت رایگان در حال اجراست وهمه شهروندان می توانند با مراجعه به مراکز از این خدمات بهره مند گردند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه عوامل استرس زا، فست فودها، سوسیس وکالباس از جمله عوامل سرطان زا هستند، ادامه داد: ۵۰ درصد سرطان ها با تشخیص به موقع قابل پیشگیری ودرمان هستند.

وی با تاکید بر اینکه سرطان قابل پیشگیری ودرمان است با خودمراقبتی وامید، اضافه کرد: با رعایت بسیاری از الگوهای های زندگی، تغذیه صحیح و تحرک کافی می توان از بروز سرطان پیشگیری کرد و در صورت هرگونه بروز سرطان با مراجعه سریع به پزشک و پیگیری روند درمانهای اولیه به بهبودی امیدوار بود.

یکم لغایت هفتم بهمن ماه هفته ملی مبارزه با سرطان است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.