صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
 
همایش سفالگران ایران در زاهدان

1397/11/14
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: همایش سفالگران ایران در 2 مرحله با حضور اساتید کشوری و استانی از 27 تا 30 بهمن ماه در زاهدان برگزار می شود.

حسین مسگرانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سفال کلپورگان به عنوان تنها موزه زنده سفال دنیا با قدمت هفت هزار ساله توسط بانوان هنرمند بلوچ نسل به نسل به زیبایی و حفظ سنت دیرینه منتقل شده است.
وی گفت: این همایش در 2 مرحله با همکاری دانشکده هنر دانشگاه سیستان و بلوچستان و با حضور اساتید کشوری و استانی برگزار می شود که مرحله اول آن بازدید از کارگاه سفال کلپورگان و مرحله دوم برگزاری ورک شاپ ها با موضوع اقتصاد هنر و کسب و کار خواهد بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان با اشاره به این که سفال کلپورگان باعث تاثیر گذاری در اقتصاد خانواده ها و معرفی این هنر زیبای تاریخی در جهان شده است، افزود: این همایش با حضور 30 هنرمند کشوری و 30 هنرمند استانی در زاهدان برگزار می شود.
به گزارش ایرنا سفال کلپورگان نوعی سفال دست ‌ساز است که تمامی مراحل ساخت آن از شکل دادن تا تزئین با وسایل کاملا ابتدایی و سنتی بدون استفاده از چرخ سفالگری ساخته می ‌شود و شیوه ساخت این سفالینه ‌ها از هزاران سال پیش به همین شکل باقی مانده و کاملا بکر است.
تمام نقوش روی ظروف سفال کلپورگان انتزاعی و ذهنی کشیده می ‌شوند و هیچ طرحی از قبل روی کاغذ وجود ندارد.
طبیعت و حیوانات منبع اصلی برای الهام ‌گیری نقوش سفال کلپورگان هستند.
تکنیک ساخت سفال کلپورگان و شیوه تزئین آن قرن ‌های طولانی به همین شکل باقی مانده به گونه ای که تشخیص سفال ‌های قدیمی از سفال ‌هایی که در این زمان ساخته شده ‌اند، سخت می‌ شود.
بعد از کشیدن نقش ‌ها سفال ‌ها را در میان پارچه‌ هایی مخصوص می ‌بندند و حدود 10 روز طول می ‌کشد که ظروف سفالی زیر نور آفتاب خشک شوند و بعد از گذشت این مدت آنها را به کوره می ‌برند تا هم رنگ سفال از نخودی به قرمز تبدیل شود و هم رنگ نقوش ثابت بماند.
سفال کلپورگان از محکمترین سفال‌ هایی است که تاکنون وجود داشته و حتی دسته ظروف کلپورگان با اینکه دست ‌ساز هستند دیرتر از ظروف سفالی چرخ ‌ساز می‌ شکنند و به خاطر داشتن اکسید آهن، آهن بدن را هم تامین می ‌کنند.
کلپورگان تنها موزه زنده سفال جهان است و یونسکو این روستا را در سال 1396 به ‌عنوان نخستین روستای جهانی منطقه آسیا و اقیانوسیه به ثبت جهانی رسانده است.
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.