صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/27
 
 
سوزن دوزی بلوچ گل سرسبد جشنواره بین المللی مد و لباس

1397/11/27
هنر سوزن دوزی اصیل و ناب بلوچی در هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در منطقه آزاد چابهار در میان آثار صنعتگران 18 کشور دنیا خودنمایی می کند و بسیاری از شرکت کنندگان و بازدید کنندگان را مجذوب خود کرده است.

سوزن دوزی زنان بلوچ با طرح و نقش های هندسی مختلف در دنیا بی نظیر است و زنان بلوچ در خردسالی نقش های مختلف می آموزند و این هنر اصیل از درآمدهای اصلی زنان در مناطق مختلف است.
زنان بلوچ بدون هیچ آموزش و کارگاهی به صورت دسته جمعی در روستاها هنر سوزن دوزی را می آموزند و بخشی از هزینه های زندگی را تامین می کنند.
عدم بازاریابی مناسب و بازار عرضه سوزن دوزی بخشی از مشکلات هنرمندان این عرصه است که می توان گفت با برگزاری جشنواره مد ولباس امیدواریم این صنعت دست زنان هنرمند بلوچ تجاری سازی و به دنیا معرفی شود.
هم اینک بیش از هزار نوع سوزن دوزی بلوچی بر لباس های زنان بلوچ نقش بسته است که از جمله آنها می توان به دوخت های پلیوار، جالار، شیرگ، جوک و آیینه دوزی عنوان کرد.
بخش بین‌ الملل این جشنواره با تمرکز بر سوزن‌ دوزی بلوچ فعالیتش را آغاز کرده و تا 28 بهمن ماه جاری هنرمندان با آخرین مد و لباس کشورهای آسیایی و اروپایی آشنا می شوند.
18 کشور شرکت کننده، طراحان استان های مختلف و ایرانیان ساکن در خارج از کشور در بخش‌های متعددی از جمله لباس اقوام، کتاب، عروسکخانه، صلح و خلیج فارس و ورک‌ شاپ‌های آموزشی در این جشنواره حضور دارند.
منطقه آزاد چابهار در سالهای اخیر علاوه بر توجه به فعالیت های اقتصادی و آماده کردن زیرساخت ها فعالیت های متعددی در زمینه معرفی فرهنگ، آداب، صنایع دستی، سنن، مدولباس بلوچی، موسیقی و هنر را آغاز کرده که موجب رضایت صنعتگران و هنرمندان شده است.جشنواره مد و لباس هنر سوزن دوزی بلوچ را به دنیا معرفی می کند
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار با اشاره به اینکه جشنواره مدولباس هنر سوزن دوزی بلوچ را به دنیا معرفی می کند، گفت: هدف اصلی از برگزاری این جشنواره در چابهار تمرکز بر اصالت، تاریخ و تمدن ایرانی است که به واسطه سوزن ‌دوزی‌ های زنان بلوچ در این منطقه می ‌درخشد.
عبدالرحیم کردی افزود: مدرسه عالی هنر در چابهار که تداوم اهداف جشنواره مدولباس است برنامه ریزی شده و این امر منجر به معرفی درست و مناسبی از اصالت تاریخی و فرهنگ ایرانی که متاسفانه تا امروز مغفول مانده، می شود.
وی بیان کرد: نقوش و طرح‌ های خاص و منحصر به فرد بلوچی حاصل دست زنان هنرمند بلوچ باید وارد بازارهای بین ‌المللی شود.
وی ادامه داد: صنعتگران سیستان وبلوچستان در این جشنواره می توانند همراه با طراحان و صنعتگران پوشاک و مد و لباس کشورهای مختلف دعوت شده هنرهای خود را ارائه کنند.
وی بیان کرد: در این جشنواره طراحان و صنعتگران می توانند با همکاری مشترک با زنان سوزن‌ دوز بلوچستان، آثاری تلفیقی و مشترک را ارائه دهند تا امکان معرفی بهتری از این هنر درخشان در سطح بین ‌المللی فراهم کنند.
وی از اهداف دیگر همایش مدولباس در چابهار را رشد مد و صنعت پوشاک، برجسته سازی هنر زنان بلوچ و فروش بهتر هنر دستان زنان سوزن دوز است.
برگزاری هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در منطقه آزاد چابهار فرصت مناسبی برای معرفی هنر سوزن دوزی اصیل و ناب بلوچی به صنعتگران 18 کشور دنیا و فراهم کردن زمینه در آمد برای خانوارهای روستایی سیستان وبلوچستان است.
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.