صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/25
 
 
اتمام پژوهش «قوم نگاری عشایر استان آذربایجان شرقی»

1398/01/27
قوم نگاری عشایر استان آذربایجان شرقی عنوان پژوهشی است که به منظور برنامه سازی مستند در 240 صفحه در واحد پژوهش مرکز آذربایجان شرقی منتشر شده است.

این پژوهش به روش قوم‌نگاری انجام شده و در آن از تکنیک مشاهدۀ غیرمشارکتی استفاده شده است. در اين پژوهش ضمن ارائۀ تاریخچه‌ای از عشایر، ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نیز جایگاه زنان عشایر مورد مطالعه قرار گرفته است.
در جریان این تحقیق مشخص شد دیدنی‌های زندگی کوچ‌نشینی می‌تواند جذابیت‌های بسیاری برای گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد و به صنعت گردشگری کشور و استان کمک کند. اما امروزه تغییر نگرش در زندگی کوچ‌نشینی و عشایری، نبود فرصت‌های اقتصادی، مشکلات فرهنگی و زیست‌محیطی، شکست پیوندهای اجتماعی و مشکلات این نوع زندگی از یک ‌طرف و رشد و توسعة کشور از سوی دیگر هر روز عرصه را بر کوچ‌نشینان تنگ‌تر و آنان را برای ادامة این شیوة زیستی دل‌زده می‌کند. در سده اخیر تحولات وسیعی به لحاظ اسکان و تداوم کوچ، به تبعیت از سیاست‌ها و رویکردهای مختلف برای این جامعه ایجاد شده و موافقان و مخالفانی را با استدلال‌های متفاوت داشته است. از همین منظر اطلاع‌رسانی در خصوص تغییراتی که در زندگی عشایر در حال وقوع است، به لحاظ ابعاد این تغییرات از نظر کمی و کیفی و تاثیرات عمیقی که در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ایجاد می کند، بیش از پیش مهم است.
این پژوهش با نگاه خرد، ضمن مروری بر تاریخچه رویدادهای مربوط به عشایر استان، کارکردهای عشایر استان را در عرصه های مختلف مورد توجه قرار داده و منبع مناسبی برای تولیدات رادیویی، تلویزیونی و خبری در موضوع عشایر استان است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.