صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/03/20
 
 
ثبت ملی 9 اثر تاریخی در قم

1398/02/15
9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، گفت: 9 اثر تاریخی شامل قلعه خشتی دیرگچین، سرای احمدزاده، سرای نو، مزرعه احمدآباد، خانه کرمانی ها، تکیه روستای کاسوا، خانه پایین قلعه قمرود، مجموعه زنبورک، مجموعه بناهای تاریخی روستای حسین آباد نیزار این استان ثبت ملی شدند.
یزدانی اظهار داشت: قلعه خشتی دیرگچین در نزدیکی کاروانسرای تاریخی دیرگچین قرار دارد که با توجه به شکل بنا، فرم معماری، اثر متعلق به دوره قاجار است اما به نظر می رسد در دوره صفویه و در زمان رونق کاروانسرای دیر گچین و به منظور پذیرش اسکان کاروان ها و اقامت مسافران بیش از ظرفیت پذیرایی کاروانسرای دیر گچین، قلعه خشتی را بنا نهاده اند.
وی با بیان این که سرای احمدزاده در شهر قم و در نزدیکی چهار راه بازار واقع است گفت: سرای نور نیز از دیگر آثار و اماکن تاریخی قم است که در نزدیکی سه راه بازار واقع شده و از اولین نمونه های مراکز خرید مدرن (پاساژهای امروزی) در استان می باشد که سیستم نورگیری منحصر به فرد و همچنین تزئینات آجری سردر ورودی بنا، از لحاظ معماری واجد ارزش است.
یزدانی گفت: خانه کرمانی ها متعلق به دوره قاجار و در خیابان 55 متری عماریاسر قرار گرفته است .
وی با بیان اینکه مزرعه احمد آباد واقع در محدوده بخش کهک شامل کوشک و حمام از دیگر آثار به ثبت رسیده است گفت: تکیه روستای کاسوا در روستایی به همین نام و در بخش خلجستان نیز به ثبت رسیده است که با توجه به معماری و ساختمان های مشابه مانند تکیه تجریش و تکیه تفرش، به احتمال زیاد به اواسط دوره قاجار تعلق دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان قم افزود: خانه پایین قلعه قمرود در بخش مرکزی، مجموعه بناهای روستای حسین آباد نیزار شامل آب انبار، مسجد و یک برج و همچنین مجموعه روستای زنبورک شامل قلعه، حمام، مسجد و آسیاب از دیگر آثار استان قم بود که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
استان قم دارای حدود 365 اثر تاریخی به ثبت رسیده است.
ایرنا

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.