صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
«سیستان و بلوچستان» بزرگترین اکوموزه ایران

1398/03/07
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: استان سیستان و بلوچستان، پهناورترین استان کشور است و از لحاظ قرار گیری جاذبه های طبیعی تاریخی و فرهنگی در نقاط بکر روستایی و عشایری دارای ظرفیت های زیادی است که می‌توان از آن به عنوان اکو موزه با محور فعالیت انسان، طبیعت و تاریخ یاد کرد.

مجتبی میرحسینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان، پهناورترین استان کشور است و از لحاظ قرار گیری جاذبه های طبیعی تاریخی و فرهنگی در نقاط بکر روستایی و عشایری دارای ظرفیت های زیادی است که می‌توان از آن به عنوان اکو موزه با محور فعالیت انسان، طبیعت و تاریخ یاد کرد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: وقتی همه این ظرفیت‌ها در قالب یک پکیج کامل در یک منطقه جمع میشوند، لازم است ضمن حفظ این عناصر به عنوان میراث بین نسلی امکان بازدید گردشگران از آن مکان نیز فراهم شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: بدنبال این هستیم که اولین اکو موزه استان را همزمان با ثبت ژئو پارک با هدف توسعه گردشگری در مناطق مستعد این مهم خصوصا روستاهای هدف گردشگری با همکاری معاونت میراث فرهنگی ایجاد کنیم و با این اقدام شرایط را برای حفظ ارزشها و فرهنگ بومی در کنار محیط و آداب و رسوم مهیا نماییم

وی یادآور شد: با ایجاد اکو موزه در ۶ مسیر گردشگری استان ، کسانی که وارد این استان می‌شوند فقط از سایت موزه ها و یا موزه های مسقف بازدید نمیکنند بلکه امکان بازدید از موزه های باز که به تعبیری به وسعت کل سیستان و بلوچستان هست علاقه مندان بیشتری دارد.

میرحسینی اذعان کرد: می‌توانیم اکوموزه را عامل توسعه برای یک «جمعیت در جامعه محلی» اعلام کنیم و در واقع هم‌زیستی انسان و طبیعت، اساس شکل‌گیری اکوموزه‌ها است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: اکوموزه‌ها فرصتی سازی برای حفظ هویت و فرهنگ می نمایند و سرمایه سازی برای جوامع محلی می شود تا زیبایی‌هایی که تا کنون بدون برنامه به حال خود رها یا رونق آن‌ها کم شده بود، توسعه یابند.

وی با اشاره به اینکه پخت نان محلی، لبنیات محلی، صنایع دستی، تولیدات کشاورزی بخشی از فعالیت انسان در اکوموزه های روستایی است، بیان کرد: با توجه به اینکه ۵۱ درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان در نقاط روستایی و عشایری قرار دارند آداب و سنن و سبک زندگی این قشر میتواند با معرفی و آموزش هدفمند گردشگران زیادی را جذب نمایند.
وی گفت: باید با بهره‌برداری مناسب از اکوموزه ها در سیستان و بلوچستان باعث تقویت اقتصاد جوامع محلی بر پایه اقتصاد مقاومتی شویم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: اکوموزه برپایه امکانات، ویژگی‌ها و نیازهای فرهنگی- محیطی منطقه شکل می‌گیرد و به‌طورکلی طبیعت، تاریخ، فرهنگ و صنعت را کنار هم قرار داده و باعث حفظ و ارتقاء آن می‌شود.

گفتنی است؛ اکوموزه نوع خاصی از موزه است که بر اساس توافق با جامعه محلی برای حفظ آن مکان برپا شده است؛ جایی که «توافق» به معنی تعهد طولانی مدت است نه لزوما وظیفه قانونی. او در این تعریف، «جامعه محلی» را ملحق شدن مردم بومی و مشارکت آنان می‌داند. «حفظ و مراقبت» نیز به معنای تعهد اخلاقی نسبت به محیط و دیدی صحیح برای توسعه بومی است.
خبرگزاری فارس

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.