صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/25
 
 
اتمام پژوهش « مطالعه ظرفیت های همگرایی و واگرایی فرهنگ هواداری در بین طرفداران تیم ترکتورسازی تبریز»

1398/03/09
مطالعه ظرفیت های همگرایی و واگرایی فرهنگ هواداری در بین طرفداران تیم ترکتورسازی تبریز، عنوان پژوهشی است که توسط آقای دکتر مرتضی مبارک بخشایش و دکتر داود قاسم زاده در واحد پژوهش صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی انجام شده است

با توجه به حساسیت تیم تراکتوری سازی تبریز و نظر به اینکه این تیم با یک فرهنگ خاص هواداری که مبتنی بر هویت قومی با ظرفیت های واگرایی شناخته می شود، بنابراین در این تحقیق ظرفیت های همگرایی و واگرایی فرهنگ هواداری در بین هواداران تیم تراکتور سازی تبریز مورد مطالعه قرار گرفت و راهکارهایی ایجابی برای تقویت همگرایی ارائه شده است.
در این پژوهش از روش داده بنیاد استفاده شده است و داده ها با استفاده از مصاحبه عمیق بدست آمده اند. یافته های حاصل از تحلیل مصاحبه¬ها نشان می دهد که هوداران انگیزه های خود را از فرهنگ هواداری در تعلق مکانی، تعلق قومی، مطالبه گری، کشش احساسی و ترس از بی ریشگی می دانند. در این پژوهش بعد از کدگذاری یافته های مصاحبه با هواداران تیم تراکتورسازی، «بازتولید هویت انحصاری» به عنوان هسته مرکزی به دست آمد. نتایج تحلیل اطلاعات حاصل از مصاحبه¬ها نشان می¬دهد که رسانه ها به صورت عام و صدا و سیما به طور خاص با تهیه برنامه های بوم محور یعنی تاکید بر ظرفیت¬های اقوام مختلف در ایران و برجسته¬کردن هویت های فرهنگی آنها تا حد زیادی می تواند در راستای همگرایی ملی گام بردارد. در این زمینه هواداران تراکتورسازی تبریز ظرفیت بسیار مهمی به شمار می رود.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.