صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/03
 
 
ثبت ۱۰ اثر فرهنگی ـ تاریخی استان همدان در فهرست آثار ملی؛ از مسافرخانه آبادان تا خانه طباطبایی

1398/03/11
۱۰ اثر فرهنگی و تاریخی جدید از استان همدان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است که در سال 1385 مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای همدان را «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» اعلام کرد.
همدان مهد شهرنشینی و شهر تاریخی هگمتانه گواه از بلندای تاریخ و قدمت بسیار همدان است.استان همدان حدود یک‌هزار و 800 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی دارد که از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.
با توجه به اهمیت آثار تاریخی استان همدان بیش‌از یک‌هزار اثر از آثار تاریخی همدان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.هم‌اکنون استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی جز چند شهر اول فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌شود.همدان یکی از مراکز صنعت گردشگری و صنایع‌دستی کشور، هم از حیث میراث فرهنگی و قدمت تاریخی و هم از حیث اماکن گردشگری است.مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان در مورد ثبت آثاری جدید از استان همدان در فهرست آثار ملی ایران اظهار داشت: در اجرای قانون حفظ آثار ملی مصوب آبان 1309 و سایر قوانین مربوطه و نیز بند ششم ماده سه قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور تعدادی آثار فرهنگی جدید در استان همدان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
علی مالمیر افزود: حمام درجزین مربوط به دوره قاجار در شهرستان رزن، امامزاده ابراهیم در روستای رودآور تویسرکان، حمام اوچ تپه در شهرصالح آباد، حمام نظام آباد در روستای نظام آباد رزن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان گفت: خانه نوشادی، مسافرخانه آبادان، خانه طباطبایی در شهر همدان، مسجد علی ابن موسی الرضا در روستای بابانظر شهرستان رزن، پل بهادربیگ در روستای بهادربیگ بخش صالح آباد، پل شهر صالح آباد که همگی مربوط به دوران قاجار و از دیگر آثار ملی ثبت شده در سال گذشته است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.