صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/13
 
 
با تلاش محققان مازندرانی، ایران به فناوری تولید پروبیوتیک‌ها دست یافت

1398/04/09


پژوهشگران مرکز رشد و فناوری آمل توانستند فناوری تولید پروبیوتیک ها را بومی کنند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز مازندران، عضو مرکز رشد و فناوری آمل و مدیرعامل شرکت دانش بنیان شمس باوران سلامت نور گفت: پژوهشگران این مرکز پس از 6 سال پژوهش پروبیوتیک هایی متناسب با عادات خوراکی ایرانیان تولید کردند.
دکتر علاالدینی با بیان اینکه عمده پروبیوتیک هایی که در تولید فرآورده های شیری همچون شیر و ماست به کار می رود وارداتی است، گفت: با بومی سازی این فناوری، ایران در ردیف کشورهایی چون آمریکا، فرانسه، هلند و دانمارک قرار گرفت.
او افزود: با 6 سال پژوهش بر روی عادات خوراکی مردم استانهای کشور و عشایر توانستیم 20 نوع باکتری پروبیوتیک استخراج کنیم و پرورش دهیم.
دکتر علاالدینی تصریح کرد: در این زمینه حتی از شیر شمار زیادی از مادران استانهای کشور نمونه گیری شد تا پروبیوتیک هایی سازگار با عادات خوراکی ایرانیان تولید شود.
مسئول پروژه تولید پروبیوتیک بومی، با اعلام اینکه پروبیوتیک ها باکتری هایی مفیدند که در دستگاه گوارش زندگی می کنند وجود این باکتری های مفید را موجب بهینه شدن فعالیت زیستی بدن، کنترل متابولیسم، نابودی باکتری های مهاجم در روده ها و در دراز مدت جلوگیری از ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و مقاوم شدن بدن در برابر آنتی بیوتیک ها عنوان کرد.
دکتر لیلا روزبه نصیرانی تصریح کرد: برای دریافتن اهمیت این باکتری در سلامت شهر می توان به کشور آمریکا اشاره کرد که گرچه بزرگترین تولید کننده این فرآورده مهم زیستی است، اما تنها بخشی اندک از آن را صادر می کند.
او افزود: پروبیوتیک ها را می توان در فرآورده های خوراکی، آرایشی و بهداشتی، آشامیدنی و دارویی به کار برد.


  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.