صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/25
 
 
عزیز خان سردار کل مکری ، پژوهشگر رضا با با خانی

1392/11/07


چکیده :
کنت دوگوبینو1 در کتاب سه سال در آسیا می نویسد :
" بر خلاف آنچه ما در فرانسه می گوییم و تصویر کرده ایم که در ایران مردان بزرگ کمیاب هستند اشتباه می کنیم. "
خطه مُکریان از دیر باز خواستگاه امراء و علمای مشهوری بوده که نه تنها با سلاح علم وایمان بلکه با جان خود حافظ این مرز و بوم بوده اند :
شیخ بابا سعید برزنجی در رد فتوای عثمانیها به پا خاست و در این راه که راه حق و عدالت بود شهید شد، قاضی فتاح در دفاع از مهاباد در یورش نیرو های روس به شهادت رسید و تمام خانواده اش به سیبری تبعید شدند، قاضی محمد برای جلو گیری از کشتار مردم، خود را تسلیم قوای دولتی کرد و اعدام شد، سردار محمد حسین خان مُکری نوه سردار عزیز خان در رد فتوای عثمانی مبنی بر جهاد علیه ایرانیان قیام کرد و جانش را در این راه فدا نمود، شیخ حیدر، میر نظر،میر خضر مُکری نیز به همین شیوه قربانی مطامع شوم سلاطین عثمانی شدند و جانشان را در راه آب و خاک آبا و اجدادیشان نثار کردند
سیف الدین خان مُکری، صارم بیگ مُکری، میره پاشای مُکری ( میر میران )، شیخ حیدر مُکری، قباد بیگ مُکری، شیر بیگ مُکری، ابدال خان مُکری، بوداق سلطان مُکری، علی رضا خان مُکری، بوداق خان مُکری، باپیر آقای مَِنگور، حمزه آقای مَنگور که از حاکمان و امرای به نام مُکریان بودند و عزیز خان از اعقاب این نام داران است.

ترجانی زاده ها، بیتوشی ها و قاضی ها که از مفاخر کشور و بلکه ممالک اسلامی به شمار می روند و القابی چون علامه و استاد زیبنده نام آنها می باشد و دهها و شاید صدها شخصیت علمی و فرهنگی و هنری دیگر منطقه مُکریان نیز با چراغ علم و دانش و دینداری مردم را به سر منزل سعادت رهنمون گردیدند.
سطح علمی و دینی و آوازه این بزرگان تا بدان حد بوده که طلبه های بسیاری از نقاط مختلف کشور و کشورهایی چون افغانستان، پاکستان، عراق، هند، داغستان، ترکیه و سوریه رنج سفر را بر خود هموار نموده و در حلقه درسی این اساتید زانوی تلمذ بر خاک زده اند.
از دیگر چهره های بر جسته تاریخ این خطه از میهن اسلامیمان که در طول زندگی خود مصدر کار های بزرگی از سرهنگی فوجهای عساکر گرفته تا مقام وزارت و فرمانده کل و . . . بوده می توان به سردار عزیز خان مُکری اشاره نمود که از روستای دور افتاده در سردشت نشو و نما می یابد و با پشت کار و همت مضاعف در آن فضای آلوده و خفقان دوران ناصر الدین شاه مخصوصاًٍ صدارت میرزا آقا خان نوری به اوج قدرت می رسد که چنین عزم و همتی مایه مباهات و برای نسل امروز مثال زدنی است.
چنین شخصیت هایی با وجود اینکه در دوره ای حساس و سرنوشت ساز نقش اساسی و مهمی به عهده داشته اند اما چنان که شاسیته و بایسته است به نقش آنها در این برهه از زمان بها داده نشده است و تنها در برخی منابع به طور جسته و گریخته به ذکر نام آنان بسنده شده است پس برماست جهت شناساندن چنین بزرگانی اهمال ننموده و آنها را آنچنان که در خور شأنشان می باشد هر چه بهتر و بیشتر به نسل امروز معرفی نموده تا جوانان این مرز و بوم با تأسی از زندگی و پشتکار این چهره های برجسته بتوانند الگویی مناسب برای خود بیابند.
این تحقیق نیز در همین راستا ارائه می گردد تا هم سر مشقی برای جوانان باشد و هم زحمات و تلاش ها و خدمات این ابر مرد در لابه لای تاریخ به بوته فراموشی سپرده نشود و هم این که پژوهش پیش روی بتواند زمینه ساز ساخت برنامه های رادیو و تلویزیونی در این زمینه گردد.
امید است پژوهشگران توانا با واکاوی و تدبر در افکار این شخصیت زوایای بیشتری از زندگی وی را بیش از آنچه در این تحقیق می خوانید برای ما مکشوف سازند.  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.