صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
 
دشت قزوین پایلوت تولید محصولات ارگانیک کشور

1393/04/24
استان قزوین به عنوان الگوی کشاورزی پایدار و تولید محصولات ارگانیک کشور انتخاب شده است

محمد پیله فروش مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان قزوین در گفت و گو با خبر نگار صبح قزوین در خصوص مزایای کشت محصولات ارگانیک، بیان کرد: در سیستم محصولات ارگانیک با بازگرداندن ضایعات تولید حاصل از منابع تجدید شونده به خاک به عنوان مواد غذایی، حاصلخیزی خاک های کشاورزی را تامین می کند.
وی عنوان کرد: در کشاورزی ارگانیک چرخه تولید به طور کلی طبیعی بوده و کنترل آفات و بیماری های گیاهان توسط خود سیستم صورت می گیرد.
این مسئول با اشاره به ترویج محصولات ارگانیک در جهان، اظهار داشت: در حال حاضر کشاورزی ارگانیک در ۱۰۰ کشور دنیا تحت بررسی قرار دارد و سطح زیر کشت مزارع ارگانیک همواره در حال افزایش است.
پیله فروش ادامه داد: امروزه تولید ارگانیک محصولات کشاورزی در اکثر کشورهای آسیایی انجام می شود ولی سطح این مزارع بسیار کوچک است.
وی اضافه کرد: در آسیا، کشاورزی ارگانیک در سطح ۶۰۰ هزار هکتار به منظور خودکفایی در تولید غذا، بهبود وضعیت خاک و یا صادرات انجام می شود.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: در بین کشورهای آسیایی تولید کننده محصولات کشاورزی ارگانیک، چین، اکراین، هند، اندونزی و فلسطین از نظر سطح زیر کشت در مقام اول تا پنجم قرار دارند.
پلیه فروش تاکید کرد: از طرف وزارت جهاد کشاورزی استان قزوین به عنوان الگوی کشاورزی پایدار و تولید محصولات ارگانیک کشور انتخاب شده است.
وی ادامه داد: استان قزوین در تولید انگور رتبه اول ودر سطح زیر کشت مقام دوم ودر تولید کشمش هم مقام اول کشور را به خود اختصاص داده است و می توانیم در این زمینه نیز قابلیت های خود را نشان دهیم.
این مسئول در خصوص عرضه محصولات ارگانیک، گفت: بی تردید در کشور ماهم بسیاری از سبزیجات، میوه و محصولات زراعی دیم به صورت ارگانیک تولید می شود، ولی سامان دهی مناسب در جهت تفکیک این محصولات و عرضه آن به فروشگاه های خاص وجود ندارد.
پلیه فروش افزود: فقدان مراکز تائید کننده محصولات ارگانیک در مراحل تولید، انبارداری، فرآوری و بسته بندی یکی از موانع مهم توسعه این نوع تولید در کشور است.
وی یادآور شد: آشنا نبودن کشاورزان به مزایای تولید و همچنین تشویق نشدن مصرف کنندگان به استفاده از این محصولات خود موجب رشد نیافتن سیستم های کشاورزی ارگانیک شده است.
صبح قزوین

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.