صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/20
 
 
تالاب "نمردیان"؛ سرزمین ناشناخته‌ها در جنوب شرق کشور/ فضایی سحرانگیز در دل کویرسیستان و بلوچستان

1398/12/13
حمید خدایاری، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ایرانشهر گفت: تالاب نمردیان یکی از مکان های گردشگری طبیعی و بسیار جذاب سیستان و بلوچستان در دل تپه رمل های بلند کویری است

ایرانشهر در ۳۳۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر محور ترانزیتی چابهار- زاهدان- میلک واقع شده است.

این شهرستان به نگین و قلب بلوچستان معروف می باشد که به سبب داشتن آب و هوای مطلوب در بهار، چشم اندازها و جاذبه های زیبا و منحصر به فرد، مکانی دیدنی برای گردشگران و مسافران ایجاد کرده است.

ایرانشهر به واسطه قرار گیرى در شاه راه ارتباطى فرهنگ هاى بزرگ پیش از تاریخ منطقه، در بردارنده مجموعه اى از کهن ترین، با ارزش ترین و مهم ترین آثار تاریخى وجاذبه هاى طبیعى مى باشد؛ که از آن جمله می توان به تالاب نمردیان اشاره کرد.

دیار تالاب نمردیان، میزبان گردشگران نوروزی است

در این رابطه، حمید خدایاری در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: بارندگی های امسال طراوت و زیبایی خاصی به رودخانه و روستا خیرآباد نایگون شهرستان ایرانشهر بخشیده و باعث مهیا کردن طبیعت سرسبز و دلنواز برای گردشگران نوروزی شده است.

وی افزود: خیرآباد، روستایی در دهستان حومه بخش مرکزی ایرانشهر، استان سیستان وبلوچستان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر ادامه داد: تالاب نمردیان در کیلومتر ۳ جاده این شهرستان به سمت روستای خیرآباد قرار دارد.

وی اضافه کرد: نمردیان به منطقه کشاورزی جنوب ایرانشهر بعد از رودخانه حدفاصل موتور علیزاده و قبل از خیرآباد نایگون اطلاق می شود.

خدایاری تصریح کرد: نمردیان ایرانشهر جاذبه های زیادی از جمله مزارع کشاورزی، تالاب، جاده بین مزارع، رمل های بلند و نبکاهای زیبا را در خود جای داده است.
نبکا به تپه های بلندی اطلاق می شود که دارای درختانی از جمله کز و کهور می باشد که بر روی آن ها روییده اند؛ این پدیده کاملا طبیعی و بدون دخالت انسان است و به ندرت در دل زمین های کشاورزی کشور مشاهده می شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: شهرستان ایرانشهر به واسطه گستردگی و تنوع اقلیم دارای منابع طبیعی و اقتصادی گوناگونی می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به منابع معدنی و انواع کانسار ها، منابع و تولیدات کشاورزی همچون باغات نخیلات، صیفی جات و مرکبات و صنایع دستی و سنتی مانند گلیم بافی و حصیر بافی، سکه دوزی و آئینه دوزی و سفالگری، مشاغل صنعتی بازرگانی اشاره کرد.

عصرهامون

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.