صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/05/26
 
 
تعیین حریم تپه تاریخی محمودکان مهاباد

1399/05/22
تپه تاریخی "محمودکان" مهاباد تعیین حریم شد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز مهاباد؛ رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شهرستان مهاباد گفت: در راستای حراست و حفاظت بیشتر و جلوگیری از تخریب، تجاوز و ساخت و سازهای بی رویه غیرمجاز درحریم تپه تاریخی "محمودکان" مهاباد، عملیات تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این تپه از محل اعتبارات استانی با اعتبار ۱۵۰ میلیون ریال انجام شد.

غلامرضا عبده، هدف از اجرای این عملیات را مشخص کردن گستره آثار تاریخی، تعیین حریم و عرصه آن‌ برای حفاظت بهتر و تعیین کاربری اثر عنوان کرد و افزود: با این اقدام نحوه ساخت و سازها در اطراف بناها مشخص می‌شود و حفظ سیما و منظر این آثار نیز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

عبده، با اشاره به اینکه مطالعات تعیین حریم تپه شایگان این شهرستان نیز پارسال آغاز شد، گفت: تپه شایگان یکی از آثار با ارزش مهاباد بوده که به ‌دلیل قرارگیری در روند توسعه شهر نیازمند تعیین حریم است.

وی افزود: بر اساس کاوش‌ های صورت گرفته وکشف آثار، این تپه باستانی آثاری را در پایین‌ترین سطح خود مربوط به دوره مانایی و درسطوح بالاتر مربوط به دوره ساسانی در خود جای داده و پیشنهاد شده که مطالعاتی بصورت ادامه دار و بلند مدت در ارزشهای تاریخی این محوطه به شکل لایه نگاری صورت گیرد.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی،صنایع ‌دستی و گردشگری شهرستان مهاباد اضافه کرد: با ایجاد پوشش حفاظتی لازم هم از تخریب بنا و هم از ساخت و سازها و تصرفات غیر قانونی جلوگیری می شود.
خبرگزاری صداوسیما

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.