صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
 
برگزاري همايش ملي عمران و محيط زيست

1394/03/10

دانشمندان دنيا، اقتصاد سال 2020 را به عنوان اقتصاد "بايو اكونومي" يا "تجارت زيستي" اعلام كرده‌اند، بنابراين هر سازماني كه روي بايو سرمايه‌گذاري كند، پيشگام خواهد بود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، همايش ملي عمران و محيط زيست با حضور استادان و دانشمندان برتر حوزه‌ي سازه و زلزله‌ي دنيا در سالن آمفي تئاتر علامه رفيعي اين دانشگاه برگزار شد.

اين همايش با همكاري دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، سازمان نظام مهندسي ساختمان استان قزوين و اداره كل راه و شهرسازي استان قزوين برگزار شد و استادان و چهره‌هاي بين‌المللي و شناخته شده‌اي همچون پروفسور محسن غفوري آشتياني استاد و موسس پژوهشگاه بين‌المللي زلزله شناسي و مهندس زلزله در ايران، پروفسور غلامرضا قدرتي اميري استاد دانشگاه علم و صنعت و عضو كميته‌ي ملي تدوين مقررات ساختمان و پروفسور مسعود صنايعي استاد دانشگاه TUFTS آمريكا و از چهره‌هاي بين المللي برتر مهندسي زلزله در دنيا به عنوان سخنران حضور داشتند.

در اين همايش كه با استقبال گسترده‌ي علاقه‌مندان و دانشجويان همراه بود، رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين افزود: اگر قرار است كه اقتصاد سال 2020 ما نيز اقتصاد بايو اكونومي باشد، بايد دانشمندان، استادان و پژوهشگران جوان ما بر روي اين حوزه تمركز كنند كه با توجه به پيشرفت‌هاي خوبي كه در ساير حوزه‌ها داشته‌ايم، اميدواريم بتوانيم دست‌آوردهاي خوبي نيز در كاربردي كردن اين دانش كسب كنيم.

مهندس فرخ‌زاد نيز در ادامه با انتقاد از متوسط عمر پايين ساختمان‌ها در ايران نسبت به ساير كشورهاي جهان، گفت: در حالي كه ما هزينه‌ي زيادي در اين حوزه متحمل مي‌شويم، اما عمر ساختمان‌ در كشور مطلوب نيست.

رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان قزوين ادامه داد: در ايران متوسط عمر ساختمان‌ها 30 سال تخمين زده مي‌شود كه در كشورهاي پيشرفته اين عدد حداقل 100 سال است، بنابراين ما بايد در اين حوزه بيشتر تلاش كنيم.

وي تصريح كرد: به عنوان مثال بايد تمامي ساختمان‌هاي ما حتما مهندس ناظر مقيم داشته باشند و به اين ترتيب با نظارت دقيق بر مراحل ساخت، سازه‌ها را به سمت كيفي شدن پيش ببريم.

مهندس فرخ‌زاد با اشاره به مشكلات موجود در صنعت ساختمان، گفت: از شما فرهيختگان و صاحب‌نظران حوزه‌ي ساختمان تقاضا مي‌كنم كه به عنوان افراد اثرگذار، در نگرش و ذائقه‌ي مردم تغيير ايجاد كنيد تا بتوانيم ساختمان‌ها و سازه‌هاي بهتري داشته باشيم.

در ادامه‌ي اين همايش مهندس ماني‌فر مديركل راه و شهرسازي استان قزوين با انتقاد از بهره‌برداري‌هاي نامعقول از محيط زيست، افزود: انسان براي دست‌يابي به امكانات، بسياري از منابع را بدون محدوديت مورد استفاده قرار مي‌دهد كه اين امر بسيار اشتباه است. متاسفانه محيط زيست به منبع و درآمدي براي انسان تبديل شده است.

وي گفت: بايد به ساخت و ساز‌هاي خود بيشتر توجه كنيم، مشكلات امروز حوزه‌ي ساختمان به خود ما مسوولان و مهندسان اجرايي برمي‌گردد. متاسفانه ما در سازه‌هاي امروزي فضاي سبز و حوض‌هاي گذشته را از خانه‌ها حذف كرده‌ايم كه اين كارها تبعاتي منفي زيادي در حوزه‌ي محيط زيست و ساير حوزه‌ها در بر داشته است.

ماني‌فر ادامه داد: در خانه‌هاي امروز ما، تلاش زيادي نمي‌شود تا مصرف انرژي را كاهش دهيم و به صفر نزديك كنيم، متاسفانه ما از پساب‌هاي خانگي كه تميزترين نوع پساب است هيچ استفاده‌اي نمي‌كنيم و مسايلي از اين دست مخاطرات زيادي براي محيط زيست ما در بر داشته است.

مديركل راه و شهرسازي استان قزوين در خاتمه گفت: به هر حال واقعيت اين است كه ضرورت توجه به منابع طبيعي و محيط زيست بايد به يك باور عمومي و ملي تبديل شود و اين حركت مي‌تواند از دانشگاه‌ها آغاز شود.

دكتر صدرالدين عليپور نيز در اين همايش گفت: اكنون در شرايطي هستيم كه همه به بحران موجود در حوزه‌ي محيط زيست و حيات واقف هستند، من فكر مي‌كنم دانشگاهيان به وظايف خود در اين زمينه عمل كرده‌اند. به عنوان مثال در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين تكنولوژي‌هايي مانند خودروهاي خورشيدي و الكتريكي ساخته مي‌شود كه در راستاي كمك به محيط زيست و قابل عرضه به دنيا است.

مديركل محيط زيست استان قزوين ادامه داد: دانش موجود در كشور ما بسيار خوب و كامل است، اما مشكلات از فاصله‌ي تدبير و تغيير ناشي مي‌شود. ما مديران وظيفه داريم از تدبير استفاده كنيم تا بتوانيم يك تغيير ايجاد كنيم.

دكتر عليپور تصريح كرد: در حوزه‌ي مهندسي آب و مسايل مربوط به آن مانند تصفيه و ... دانشگاه آزاد اسلامي قزوين پتانسيل‌هاي خوبي دارد كه ما مي‌توانيم در حوزه‌ي مهندسي آلودگي هوا، تجهيزات لازم و طراحي‌هايي مطابق با تكنولوژي روز دنيا نيز از آن‌ كمك بگيريم و از اين موارد براي ساخت و تجهيز شهرك‌هاي صنعتي استفاده كنيم.

مديركل محيط زيست استان با تاكيد بر تاسيس پژوهشكده‌ي محيط زيست در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، گفت: در كنفرانس حمل و نقل و ترافيك كه در تهران برگزار شد، استادان زيادي از اين دانشگاه نقش داشتند كه ما مي‌توانيم از پتانسيل اين افراد در استان قزوين نيز بهره‌مند شويم.

وي افزود: سعي داريم قزوين را به عنوان نخستين اكوزيست سبز معرفي كنيم كه با توجه به پيشينه‌ي اين شهر و شرايط و پتانسيل‌هاي موجود، اميدواريم با كمك همه‌ي دست‌اندركاران و مسوولان استان به اين مهم برسيم.

دكتر عليپور در پايان گفت: با توجه به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص محيط زيست كه آن را اولويت جدي براي همه‌ي دولت‌ها دانستند، تكليف همه‌ي ما در اين حوزه مشخص است.

در ادامه و در چند بخش سخنرانان همايش به بيان مواردي در حوزه‌ي سازه‌ها و مسايل زيست محيطي پرداختند و در بخش‌هايي از همايش هم علاقه‌مندان ايده‌هاي خود در حوزه‌ي عمران و محيط زيست را به صورت مكتوب به دبيرخانه‌ي همايش ارايه دادند.

داوري مقاله‌هاي رسيده به دبيرخانه و ارايه‌ي آخرين دست‌آوردهاي شركت‌هاي مختلف در حوزه‌ي عمران و ساخت و ساز، از ديگر بخش‌هاي اين همايش بود كه مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت.

شايان ذكر است؛ در مراسم اختتاميه‌ي اين همايش نيز از تمامي دست‌اندكاران برگزاري همايش، افراد داراي مقاله و ايده‌هاي برتر با اهداي لوح يادبود و جايزه، تقدير شد.

روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.