صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/02/24
 
   
شهر :  تبریز
نام مکان :   مسجد ارك علیشاه
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : دیوار رفیع آجری نعلی شكل باقیمانده بقایای مسجد عظیمی است كه در فاصله سالهای 724 - 716 ساخته شده بود. ارتفاع دیوارهای باقیمانده 28متر، عرض دهنه 30متر و پهنای دیوارها 5/10متر است. طاق رفیع مسجد بقول مورخین اندكی بعد از ساخت بعلت تعجیل در اتمام فرو ریخته است. كف اصلی مسجد در زمان احداث سه متر پائین‌تر از كف فعلی بوده است. آثار عمده بنا در بخش شمالی به مرور زمان فرو ریخته و بقایای آن در دل خاك مدفون میباشد. این مسجد در جانب شرقی دارای مدرسه و در جانب غربی زاویه‌ای داشته است.
بنای باقیمانده در دوره قاجاریه بعلت استحكام و ارتفاع زیاد به انبار و مخزن مهمات تبدیل و دور آن حصاری خشتی كشیده شده كه به ارك تغییرنام یافته است. در انقلاب مشروطیت از سنگرهای مسلط بر شهر بشمار می‌آمده است كه فتح آن سبب تقویت مشروطه‌خواهان شده است.
در دوره پهلوی اول در جانب شرقی سالن تئاتری با بالكن‌های جانبی و گچبری‌های پركار به سبك اپراهای روسی توسط معماران و هنرمندان آذربایجانی احداث و صحن شمالی به پارك و گردشگاه عمومی تبدیل شده كه به باغ ملی تغییر نام یافته است.
بعد از انقلاب اسلامی كلیه مستحدثات جانبی برچیده شده و صحن شمالی چند سالی به مصلی جهت اقامه مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه و اعیاد تبدیل شده كه در سالهای بعد با احداث سالن سرپوشیده‌ای به بخش جنوبی منتقل شده است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.