صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/01/14
 
   
شهر :  كرمان
نام مکان :   شهداد
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : شهداد با نام كهن "خبیص" به فاصله حدود یكصدكیلومتری شرق كرمان در حاشیه غربی دشت لوت قرار دارد. تا سال 1346 تصور وجود تمدنهایی كهن در كناره‌های این دشت غیرمسكون نمی‌رفت ولی در این سال بررسی‌های گروه جغرافیایی دانشگاه تهران، در شرق شهداد با مشاهده سفالینه‌های سطحی از وجود تمدنهایی در همسایگی دشت لوت خبر داد. نظر به اهمیت موضوع هیئتی از طرف اداره كل باستان‌شناسی به محل اعزام و به بررسی محل پرداخت كه مطالعات گروه منجر به كشف تمدنهایی قبل از تاریخ (اواخر هزاره چهارم و اوائل هزاره سوم قبل از میلاد) گردید.
كاوشهای علمی باستان‌شناختی در حاشیه غربی دشت لوت از سال 1348 و تا سال 1356 ادامه یافت كه حاصل هشت فصل كاوش در این منطقه منجر به كشف گورستانهایی مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد و كوره‌های ذوب مس گردید.
اشیاء و آثار بدست آمده در گورستانهای پیش از تاریخ شهداد شامل ظروف بی‌شمار و متنوع سفالین (یكی از فنون متداول مردم ساكن این ناحیه در دنیای باستان، هنر سفالگری بوده است)، ظروف مفرغی كه مردمان هنرمند و صنعتگر با وارد كردن سنگ مس و استحصال آن در كوره‌های ذوب مس به ساخت ظروف متعددی می‌پرداخته‌اند كه از لحاظ كیفیت و كمیت بسیار ارزنده و در خور تامل است. از جمله اشیاء فلزی منحصر به فرد یافت شده در یكی از گورهای باستانی شهداد درفش فلزی با نقوش مختلف انسانی (نقش الهه) حیوانی و گیاهی است.
ظروف و اشیاء مختلفی كه از سنگ مرمر و سنگ صابونی است از حیث تنوع و فرم نیز اهمیت فراوانی دارد. بعد از پیروزی انقلاب و با یك وقفه هفده ساله، كاوشهای دشت لوت شهداد مجدداً آغاز شد. حاصل چهار فصل كاوش بعد از انقلاب، كشف مجموعه‌ای از واحدهای معماری مسكونی و كارگاهی است كه بدینوسیله نکات مبهم بسیاری را در خصوص معماری و مسكن مردمان دنیای باستان شهداد روشن می‌سازد. واحدهای معماری بدست آمده كه در ظاهر هم ناپیوسته و جدای از یكدیگرند در واقع بهم وابسته و مرتبط هستند.
نظر به شواهد و آثار بدست آمده‌ای چون زمین‌های خیس خورده، كرت‌بندی شده و ... می‌توان یكی از این واحدها را بنام محله كشاورزان و محله دیگر را به لحاظ كشف تعداد زیادی مهره‌های ساخته شده سالم، نیم كاره و شكسته شده در حین انجام كار، محله جواهرسازان ناميد.
حاصل چندین فصل كاوش و مطالعه گروه باستان‌شناسی دشت لوت گویای آن است كه مردمانی در هزاره‌های سوم و چهارم قبل از میلاد با فرهنگ غنی، صنعتگر و هنرمند در این منطقه می‌زیسته‌اند كه علاوه بر زراعت، كشاورزی و ساخت بسیاری از ظروف و اشیاء كه مواد اولیه آنها در محل موجود بوده با وارد كردن دیگر مواد اولیه از مناطق دوردست، ابزار و اشیاء مختلفی از سنگ و فلز ساخته و آن را به مناطقی چون تركستان در شمال، دره رود سند در شرق، سواحل جنوبی خلیج فارس در جنوب و بین النهرین در غرب صادر می‌نموده و در عوض مواد مورد لزوم و مایحتاج خویش را وارد می‌كرده‌اند.

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.