صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/01/14
 
   
شهر :  كرمان
نام مکان :   موزه سكه
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : ضرابخانه از بناهای مجموعه گنجعلیخان بوده و در ضلع شمالی مطدان قرار گرفته است. این بنا بین سالهای 1007 الی 1035 به دستور گنجعلیخان حاكم كرمان ساخته شده است. تزئینات داخلی بنا گچ‌بری به شكل آجر كاذب می‌باشد. بند آجرها به رنگ اخرایی است. بنا دارای گنبد رفیعی و در راس آن كلاه فرنگی قرار گرفته كه بخشی از نور داخل را تامین می‌نماید.
پلان بنا مربعی است که دارای 4 ایوان و 4 غرفه در اطراف می‌باشد. قوسها تیزه‌دار و طاقنما ضربی است. در كف بنا و در زیر نورگیر حوض مربع شكلی قرار دارد كه انعكاس نور در آن به زیبایی بنا می‌افزاید. سردر بنا كاملاً ساده بوده و تزئین آن آجركاری گچی می‌باشد. در زمان تعمیرات بنا تعدادی سكه مسی و قطعات فلزی متعلق به ضرب سكه بدست آمده كه تاییدی بر كاربرد بنا برای ضرابخانه می‌باشد. این بنا از سال 1370 همزمان با برگزاری بزرگداشت خواجوی كرمانی به عنوان موزه سكه مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
سكه‌های ادوار مختلف تاریخ از جمله اشكانیان، ساسانیان، عرب ساسانی، اموی، عباسی، گوركانی، تیموری، آل مظفر، آل مكرم، آق قویونلو، قراقویونلو، ایلخانی، صفوی، افشار، افاغنه، زندیه، قاجار، پهلوی و همچنین اسكناس‌هایی از قاجار و پهلوی در آن به معرض نمایش گذاشته شده است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.