صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/02/24
 
   
شهر :  تبریز
نام مکان :   مقبره كمال الدین بهزاد
نوع مکان : فرهنگي
تاريخچه : بهزاد در سال 870ه- ق در هرات بدنیا آمد، (همزمان با سال اتمام ساختمان مسجد كبود) در كودكی یتیم شد، استاد میرك نقاش و كتابدار سلطان حسین بایقرا تربیت او را بعهده گرفت. آثار نبوغ او در كودكی متجلی شده، امیرعلی شیرنوایی وزیر هنردوست او را قدر و منزلتی بخشید. بعد از فوت استاد میرك بجای او به ریاست كتابخانه سلطانی منسوب گردید.
شاه اسماعیل صفوی بعد از هرات او را با خود به تبریز آورد و بسیار اكرام كرد. شاه اسماعیل ریاست كتابخانه خود را به او واگذاشت در زمان سلطنت شاه طهماسب نیز بسیار معزز بود، شاه طهماسب خود پیش او مشق نقاشی می‌كرد. سطح كار و هنر بهزاد از پیشینیان خود بسیار بالاتر است. او هنر مینیاتور بیجان را حال و هوای تازه بخشید. مكتب بهزاد در اندك مدتی شهره آفاق شد و او تا پایان عمر با عزت و احترام زیست. بهزاد در سال 1942 ه.ق در تبریز درگذشت و در ولیانكوه جنب مقبره شیخ كمال به خاك سپرده شد.
مجموعه مركز آموزشی كمال الدین بهزاد و كمال خجندی شامل كلاسها، آتلیه‌ها، كتابخانه تخصصی، گالری نمایشگاهی، موزه تخصصی نگارگری، بخش اداری، مركز آموزشی، پاركینك و فضاهای جانبی در زمینی به وسعت 100000 متر مربع با مسیرهای دسترسی و 6300 متر مربع زیربنای كل در دست احداث می‌باشد و فضای باز مجموعه بعد از تكمیل 3600 مترمربع می‌باشد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.