صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/06/18
 
   
شهر :  مراغه
نام مکان :   مسجد ملارستم
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : در مورد تاريخ بناي مسجد ملارستم تاكنون در هيچ نوشته يا كتيبه‌اي به آن اشاره‌اي نشده است. اين مسجد بنام ميداني كه در آن واقع شده است مسجد ملا رستم خوانده مي‌شود كه بعداز انقلاب به مسجد امام خميني تغيير نام داده است. در كتاب دافع الغرور اين مسجد به حاجي عليخان مقدم مراغه‌اي (حاجب الدوله) نسبت داده شده است كه با توجه به معماري بنا مي‌توان آن را به دوره صفويه نسبت داد و البته در دوره قاجار قسمتهايي به آن افزوده‌اند.
بناي اصلي مسجد شامل شبستان اصلي و بزرگ و يك شبستان كوچك زمستان نشين مشرف بر شبستان اصلي و در ضلع شمالي، كفش كن و دو راهرو و در دو طرف شبستان زمستان نشين مي‌باشد.
مصالح به كار رفته در اين مسجد عبارتند از: سنگي محلي معروف به (سينجان) كه به صورت تراشيده شده در ازاره‌ها استفاده شده است. ستونها و سر ستونهاي چوبي تهيه شده از درخت سپيدار، ستونها و سرستونهاي سنگي و آجري در ايوان مسجد، اصل بنا از آجر با ملات گچ ساخته شده است. فرم كلي بنا و تركيب عناصر معماري آن بسيار زيبا و از مساجد چوبي بي‌نظير در منطقه محسوب مي‌گردد. مالكيت بنا با اداره اوقاف شهرستان مراغه مي‌باشد.
ستونها و سرستونهاي چوبي مقرنس كاري، پاي ستونهاي سنگي با تزئينات سنگي، تزئينات و نقاشي‌هاي نقش گياه و ترنج بر روي صندوقهاي مكعبي و پرده‌ها با اشعار زيباي فارسي كه با دقت و ظرافت خاصي كار شده است. يك ستون مرمري كه در ايوان مسجد قرار دارد احتمالا متعلق به بنايي است كه پيش از مسجد در اين مكان قرار داشته است.
مسجد ملا رستم در ضلع جنوبي ميداني به همين نام واقع است. ميدان ملارستم فضاي وسيع‌تري بوده كه سالها پيش به بخشي از آن تجاوز شده و در آن چند مغازه ساخته شده است. سردر منتهي‌اليه غربي بنا كه به شيوه زيبايي گچبري شده بعلت بي‌توجهي در گذشته لطمات زيادي به آن وارد شده است، بخصوص گذاردن يك پنجره آهني در زمينه ارتفاع آن براي تامين نور اتاق كوچك طبقه اول منظره آن را ناموزون ساخته است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.