صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/06/18
 
   
شهر :  ملكان
نام مکان :   پل لیلان چای
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : این پل در یك كیلومتری جنوب شهر لیلان بر روی رودخانه لیلان چای بنا گردیده است. این پل در روزگاران گذشته راه ارتباطی همدان، كردستان و مراغه و تبریز را در برمی‌گرفته است و اكنون به واسطه جاده جدید الاحداث میاندوآب- ملكان ارتباط از این طریق انجام می‌گیرد و در حال حاضر پل ارتباطی است برای رسیدن به روستاهای فتح الله كندی، محسن آباد (جین قره) و ورود به شهر لیلان از طریق این پل امكان‌پذیر می‌باشد. این رودخانه از كوهستانهای شرقی لیلان سرچشمه مي گيرد و به طرف غرب جریان مي يابد و در نزدیكی شهر میاندوآب به رودخانه زرینه رود می‌پیوندد و در نهایت به دریاچه ارومیه می‌ریزد.
این پل در جنوب شهر لیلان بر روی رودخانه لیلان چای بنا گردیده و از آثار دوران ایلخانی می‌باشد.
رودخانه لیلان چای دشت حاصلخیر لیلان را آبیاری می‌كرده و تمدن و فرهنگهای بسیار كهنی از دورانهای پیش از تاریخ در اطراف این رودخانه شكل گرفته است. از جمله این فرهنگها میتوان به تپه چمن و الله قلی و به دوران تاریخی و اسلامی اشاره نمود. از نظر تاریخ گذاری هیچ كتیبه‌ای موجود نیست.
پل دارای سه دهنه می‌باشد. اندازه دهنه‌ها یكسان و جهت پل بصورت شمالی- جنوبی بوده و در قسمت شرقی سد موج شكن موج شكل بصورت مثلثی بوده و در قسمت غربی پل نیز به سه نیم دایره و بصورت پشت بند وجود دارد. مصالح بكار گرفته شده در این عبارت از آجر كه در قسمتهای طاقها و نیز بالای پل بكار رفته و سنگهای تراش دار كه در قسمت پایه‌ها و موج‌شكنها و پشت‌بندها بكار رفته است.
ابعاد این سنگها در حدود 20*30 سانتیمتر، 20*50 سانتیمتر و 6*22*22 سانتیمتر بودند.
ارتفاع پل از جان پناه پل تاسطح رودخانه 490 سانتیمتر و ارتفاع موج شكنها 130 سانتیمتر و طول پل 24متر می‌باشد. عرض پل 650 سانتیمتر و فاصله دهانه‌ها از هم 440 سانتیمتر و ارتفاع طاقها 350 سانتیمتر می‌باشد. پشت بندهای نیم دایره پل 220 سانتیمتر و بصورت نیم دایره هستند طاقهای پل بصورت جناغی و در وسط نوك بیزه طاق یك سنگ سفید آهكی بكار رفته است و بطور كلی تا ارتفاع 13 سانتیمتری سنگ از آن به بعد مصالح آجر بكار رفته است. موج شكنها و پشت بندها تا همان ارتفاع 130 سانتیمتر می‌باشد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.