صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/02/24
 
   
شهر :  میانه
نام مکان :   پل دختر میانه
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در بین راه زنجان میانه، جائی كه رودخانه قزل اوزن به دامنه شرقی قافلانكوه می‌رسد، پل محكم و زیبائی احداث شده كه به پل دختر معروف است. تاریخ بنای اولیه پل معلوم نیست و بخشی از كتیبه‌ای كه حاكی از تاریخ بنای اولیه و بانی آن بوده، از بین رفته است. عده‌ای از باستانشناسان پایه‌های پل را متعلق به عهد ساسانی یا قبل از آن می‌دانند. با توجه به معماری پل و ویژگیهای آن میتوان تاریخ ساختمان اصلی آن را متعلق به قرن هشتم هجری دانست. طبق مفاد كتیبه مرمری كه به سرقت رفته است این پل در سال 933هجری توسط شاه بیگم بنت محمد بیگ موصللو تعمیر گردیده است.
پل مزبور بوسیله آقامحمدخان قاجار تعمیر شد. لیكن در سال 1313هجری طاق آن شكسته و تخریب شده و در همان سال توسط اداره كل باستانشناسی با كمك اداره فرهنگ میانه و اداره راه مرمت گردید. در روز 25آذر 1325 قوای دموكرات هنگام عقب نشینی از برابر نیروهای دولتی برای جلوگیری از پیشرفت ارتش ایران طاق چشمه وسط را با دینامیت منفجر كردند كه فعلاً به همان صورت باقی است. مرمت پایه‌های پل كه به هنگام انفجار با دینامیت به شدت آسیب دیده و شكافهای طولی و عرضی فراوانی در آن ایجاد شده بود در سال 1376 آغاز و در آبانماه سال 1377 باتمام رسید و در حال حاضر شرایط فیزیكی پل بترتیبی است كه نگرانی از آسیب جدی آتی آن كاملا از بین رفته است.
پل دختر دارای سه چشمه بزرگ و پایه‌های سنگی عریضی است كه دهانه وسطی نسبت به دهانه‌های طرفین بزرگتر و دارای طاقی بلندتر است. به همین سبب گذرگاه پل از وسط دارای شیب ملایم به دو طرف كناره پل است. آب برهای طرفین چشمه وسط به شكل مثلث و از سنگ ساخته شده و در بالای آن طاقنماهای كم عمقی به چشم می‌خورد كه دهلیزها در میان آن جای گرفته‌اند. بر روی پایه وسطی پل كتیبه‌ای آجری به شكل مربع به ضلع 2 متر به خط نسخ موجود است كه قسمتی از خطوط آن محو شده و از بین رفته است و در سمت چپ كتیبه‌ای دیگر از سنگ مرمر حاكی از بازسازی پل بوده است كه از بین رفته است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.