صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/05/26
 
   
شهر :  خوزستان
نام مکان :   سه شادروان
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در میان آثار و بناهای تاریخی خوزستان سد شادروان (= بند قیصر) و پل شادروان، واقع در شوشتر از بناهای باستانی دیگر مشهورترند.
پیش از توضیح در مورد یکی از بناهای مشهور باستانی شوشتر، به نام «سد شادروان» که «اعراب زمانی آن را از عجایب ابنیه جهان می‌شمردند» خلاصه‌ای در مورد وضعیت رودخانه کارون و نقش حیاتی آن در شوشتر ذکر گردد.
چنانکه در مباحث قبلی نیز اشاره شد، رود کارون پس از رسیدن به شمال شهر شوشتر، به دو شاخه تقسیم می‌گردد، به این معنی که شاخه کوچکتری که به نام «رود گرگر» یا «دودانگه» نامیده می‌شود. از شرق شوشتر به طرف جنوب جریان دارد و شاخه بزرگتر که «رود شطیط» (شتیت) یا «چهاردانگه» نامیده می‌شود، به سوی غرب تغییر مسیر داده و سپس از شمال شهر جریان یافته پس از طی مسافتی، بار دیگر به طرف جنوب به مسیر خود ادامه می‌دهد و در محادی شاخه دیگر به فاصله چهل کیلومتری دو شاخه به هم پیوسته، و مجدداً به نام اصلی خود «کارون» به سوی جنوب جریان می‌یابد. در میان این دو شاخه جزیره‌ای تشکیل شده که علاوه بر شهر شوشتر روستاهایی نیز از قدیم الایام در این جزیره وجود داشته که مجموع این روستاها «میان آب» یا «میان آب» و یا به زبان محلی «مینو» نامیده می‌شود.
در واقع اصل گذرگاه رود کارون، همان گذرگاه شاخه شطیط است و شاخه شرقی یعنی «گرگر» طبیعی نبوده بلکه جهت استفاده از آب کارون در سال‌های بعد آن را پدید آورده‌اند. چرا که زمانی همه آب رود از گذرگاه شطیط روان بوده و از همان گذرگاه یک سر به دریا می‌ریخت و چون به علت ژرف بودن جز مقدار بسیار اندکی از آن به مصرف آبیاری زمین‌ها نمی‌رسید، لذا عده‌ای تصمیم گرفتند که شاخه‌ای از آن جداکرده و مقدار انبوهی از آب را به مصرف آبیاری کشتزارها برسانند و از این جاست که اقدام به تعبیه رود گرگر نموده‌اند و متعاقب آن، بند مسرتان نیز بنا گردید.
شادروان به ضم دال، چون بستر رودخانه را از سنگ مرمر فرش کرده بودند آنرا شادروان خواندند و بعضی شادروان را به جدول و راهرو آب نیز ترجمه کرده‌اند.
شادروان ضم دال، معرب آن شادروان «دیاد» و شادروان و تلفظ پهلوی آن «شاتوروان» است پرده بزرگی را می‌گویند؛ مانند، شامیانه و سراپرده که پی در خانه و ایوان ملوک و سلاطین بکشند.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.