صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/09/29
 
   
شهر :  ارومیه
نام مکان :   كلیسای نه نه مریم
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : كليساي ننه مريم كه كليساي شرق آشور هم خوانده مي شود يكي از بناهاي آشوريان مسيحي اروميه و مهمتر از همه قديميترين كليساي آنها مي باشد كه در ضلع غربي خيابان خيام قرار گرفته است .
ساختمان اين كليسا متعلق به اوايل قرن اول ميلادي مي‌باشد كه طبق روايات و اسناد تاريخي سه نفر از موبدان زرتشتي به محض اطلاع از تولد حضرت عيسي به بيت اللحم رفته و پس از بازگشت دين او را پذيرفته و اين محل را تبديل به كليسا مي نمايند . سنگ قبر موبد مذكور تا جنگ جهاني اول در كليسا محفوظ بوده كه متاسفانه از آن زمان به بعد به روسيه برده شد و امروزه در موزه كيف نگهداري
مي شود . به خاطر متبرك بودن صحن اين كليسا در قرون گذشته دفن اموات در اين محل انجام گرفته و تا چند سال پيش كاملاً از سنگ قبر پوشيده بود .
كليساي ننه مريم داراي صحن نسبتاً بزرگي مي باشد . حياط كليسا بوسيله دو ورودي به خيابان خيام و كوچه ضلع غربي ارتباط دارد . بخش قديمي و اكثر ساختمانهاي كليسا در ضلع شمالي صحن قرار گرفته اند . كليساي قديمي در پشت واحدهاي تقريباً نوساز قرار گرفته است . ورودي و سالن قديمي كليسا داراي ديوارهاي نسبتاً عريضي است كه از خشت خام تشكيل يافته اند وبا فرمي بسيار جالب و طاقهاي پوششي بيضي شكل فضاي بسيار روحاني را بوجود آورده است . نوع معماري كليسا با توجه به فرم طاقهاي موجود به دوره ساساني بر مي گردد .
در سال 642 ميلادي كليسا توسط شاهزاده خانم چيني به نام بافري مرمت و نماي بيروني آن بارها دستخوش تغيير و بازسازي شده است . پشت‌بام كليسا در حال حاضر شيرواني است كه اين خود تناسبي با معماري اصلي ندارد .
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.