صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  شمال غرب شهرستان تاکستان
نام مکان :   منطقه حفاظت شده باشگل
نوع مکان : فرهنگي
تاريخچه : منطقه حفاظت شده باشگل با مساحت 26000 هکتار در هشت کیلومتری شمال غرب شهرستان تاکستان ، در محدوده دهستان « قاقازان » قرار دارد . این منطقه تپه ماهوری کم ارتفاع است که از دشت شروع شده و به تدریج به طرف شمال و غرب ، ارتفاع آن افزایش می یابد . در پست ترین نقطه یعنی نواحی دشتی ارتفاع آن هزار متر از سطح دریا است و در بلند ترین نقطه که قله « کوه پانچال » در شمال این منطقه است ، حدود 2128 متراز سطح دریا ارتفاع دارد . مهمترین کوهها و ارتفاعات این منطقه « آق داغ » ، کوه « سفید » ، کوه « قز قلعه » ، کوه « چهل قز » ، « قازان داغ » و کوه « قره داش » است . از مهمترین مناطق دشتی آن نیز می توان به دشت « قره باغ » ،«سیچانلو » ، « حسین آباد » و « قاسم آباد » اشاره کرد .
منطقه باشگل از نظر پوشش گیاهی دارای فلور ایران – تورانی است و شامل گونه های مختلف به ویژه گونه هایی از جنس گون ،سرپوشک ، پیاز ، اسپرس ،گل گندم ، ورک ، جو وحشی ،خار شتر ، تلخ بیان ،شیرین بیان و ... است .
منطقه باشگل با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی دارای زیستگاههای متفاوتی است . قسمتهای جنوبی آن زیستگاه آهو و بقیه نقاط این تپه ماهور زیستگاه قوچ و میش است . به دلیل خالی از سکنه بودن تعداد زیادی از روستاهای این منطقه ، این ناحیه برای زیست حیات وحش بسیار مناسب بوده و علاوه بر آهو ،قوچ و میش جانوران دیگری چون گرگ ، روباه معمولی ، شغال ، گراز و خرگوش دشتی نیز درآن زندگی می کنند. دو بنای تاریخی و فرهنگی امامزاده هفت صندوق و قز قلعه در این منطقه قرار دارند .
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.