صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
شهر :  قزوين
نام مکان :   شاهرود
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در رودخانه های طالقان و الموت در چند کیلو متر بالاتر از « رجایی دشت» (سیاه دشت ) به هم پیوسته و رودخانه شاهرود را تشکیل می دهند.این رودخانه از محل رجایی دشت پس از طی حدود شصت کیلو متر از مناطق کوهستانی قزوین به دریاچه سد « سفید رود » در استان گیلان می ریزد.
در حوز های « ابهر » ،« حاجی عرب» و « خر رود» به دلیل هموار بودن این مناطق ، میزان تلفات تبخیر و تغذیه طبیعی سفر ه های زیر زمینی معمولا زیاداست. همچنین میزان بارندگی در این مناطق در مقایسه با منطقه کوهستانی البرز ،حدود 230 تا 350 میلیمتر در سال کمتر است. حدود هفتاد و پنج تا هشتاد درصد از جریانات سالیانه در فصل بارندگی حاصل می شود و تغییرات عمده ای در آبدهی رودخانه ها در سال های پر باران و کم باران دیده می شود . بدین ترتیب،استفاده از آب های سطحی این رود خانه ها به طور موثر و به هنگام میسر نیست.
متوسط برآورد سالیانه رودخانه های استان قزوین ،بالغ بر 2346 میلیون متر مکعب است که حدود 1119 میلیون متر مکعب آن از شاهرود به سمت سفید رود و حدود بیست و پنج میلیون متر مکعب آن از«خررود» به سمت باتلاق ،از محدوده استان خارج می شود . باقی مانده ،بالغ بر 1202 میلیون متر مکعب ،به مصرف رسیده یا به طور طبیعی سفر ه های زیر زمینی را تغذیه می کند و مقدار کمی از آن نیز تبخیر می شود.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.