صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/08/01
 
   
شهر :  روستای رزجرد
نام مکان :   قلعه سنگرود
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در اکثر کتابهای تاریخی که به نوعی به روستای رزجرد اشاره شده است، وجود قلعه ای بنام سنگرود را در این روستا متذکر شده اند:

از جمله این کتب، می توان به کتاب «سرزمین قزوین» نوشته دکتر پرویز ورجاوند، اشاره کرد که قلعه سنگرود را این گونه معرفی می کند:

«در شمال قریه رزگرد که در ناحیه کوهستانی شمال قزوین قرار دارد و از دهات دهستان کوهپایه به شمار میرود بر فراز قله کوه آثاري از بناهاي ويرانه سنگي به چشم ميخورد كه باحتمال يك قرارگاه و يا يك قلعه نظامي بوده است. بدبختانه در این محل دزدان عتیقه دست به کاوشهای غیر مجاز زده اند و سخت آثار مزبور را در هم ساخته اند. در پای کوه رودخانه ای بنام سنگرود و یا پلنگ دره واقع است که بر روی تپه مرتفع کنار آن نیز آثاری از معماری که باحتمال یک چهار طاقی دوره ساسانی است وجود دارد.»

اما نکته ای که بسیار قابل تأمل است این است که در روستای رزجرد آثار دیوارهای کهن و باستانی در دو محل جغرافیایی متفاوت وجود دارد که حداقل پنج الی شش کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند.

یکی در فاصله یک کیلومتری شمال روستا که به نام قلعه شناخته می شود که در قسمت قلعه به معرفی آن می پردازیم.

اما دیگری در پنج کیلومتری شرق روستا قرار دارد و مطمئناً قلعه سنگرود در اینجا بوده است چرا که اهالی روستا هنوز این منطقه را قاله سنگه رو (Ghala Sanga Rou) می نامند.

هر چند اظهار نظر در این موارد را باید به اهل علم از جمله باستان شناسان، مورخان و ... واگذار کرد اما وظیفه خود می دانیم شواهد، واقعیات و باورهای کنونی در روستا را نسبت به قلاع روستا، بازگو نمائیم و سعی داریم در این زمینه نیز با کمک اهل فن، پس از تحقیق و بررسی، آنها را بهتر معرفی کنیم.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.