صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/09/29
 
   
شهر :  خوي
نام مکان :   كليساي سورپ سرگيس
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : كليساي سورپ سرگيس در قسمت شمال غربي شهرستان خوي و در محله قديمي امامزاده واقع شده است. با توجه به تحقيقاتي كه به عمل آمده زمان ساختمان كليسا را به دوره‌هاي متفاوت يعني قرون چهارم و نهم ميلادي نسبت مي‌دهند كه در تاريخ زندگاني سرگيس مقدس نيز 378 ميلادي قيد گرديده است .
شكل خارجي كليسا مكعب مستطيل و پلان آن بصورت مستطيل بطول و عرض 32 در 18 و ارتفاع 6 متر مي باشد . در داخل كليسا شش عدد ستون سنگي با پلانهاي صليبي وجود دارد.در انتهاي ضلع شرقي محراب كليسا كه دو اتاق كوچك در طرفين آن قرار دارد واقع شده است . پلان كليسا تحت تاثير پلانهاي معابد ايراني بوده و داراي دو ورودي از سمت جنوب و غرب مي باشد. چهار زوج روزنه كوچك در ضلع جنوب و شمال ، سه روزنه در شرق و يك روزنه در ضلع غربي كليسا تعبيه شده است. تقريباً دو پنجم ديوارهاي بنا سنگ چين و بخش فوقاني آن آجرچيني مي‌باشد. سنگها از نوع سنگ آهك تيره رنگ بوده كه به صورت مكعب مستطيل تراشيده شده‌اند و به صورت رگه چيني با دقت روي هم قرار داده شده‌اند. طبق اسناد تاريخي كليسا در دوره صفويه تعمير كلي شده است . محراب كليسا كه اخيراً بازسازي گرديده داراي طاق و قوسهاي سنگي و نقاشي‌هاي رنگ روغن بر روي گچ مي باشد .
كليساي مخروبه قديمي، بقاياي كليسا كندي، كليساي محله كهنه و كليساي ديزه ( ارمني ) از ديگر كليساهاي تاريخي شهرستان خوي مي‌باشد كه در بين آنها قديمي‌ترين كليسا ( كليسا كندي ) مربوط به دوران پيش از تاريخ است كه البته تنها آثاري از وجود چنين كليسايي بچشم مي‌خورد و اكثر قسمتهاي بنا در اثر گذشت زمان و عوامل طبيعي ريزش كرده است .
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.