صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/07/23
 
   
شهر :  بوشهر(بندر امام حسن)
نام مکان :   بندر باستاني سينيز
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : سينيز يكی از محوطه‌های تاريخی – باستانی قسمت شمالی استان بوشهر است ، تل و تپه‌های بجا‌مانده از شهر تاريخی سينيز (شينيز)در بندر امام حسن و حومه (حصار ، گاودار ، بنه احمدون) است .
از سينيز در سده‌های مختلف مورخان و جغرافيا نويسان بسياری يا ديدن كرده‌اند و يا اطلاعات زمانهٔ خود را راجع به آن شهر مهم به رشته نگارش در‌آورده‌اند .سينيز شهری دانشگاهی و دارای مراكز علمی مهم آن روزگار بوده‌است .
ابن حوقل در سال ۳۵۰ هـ ق از يك مركز علمی (دانشگاه و كتابخانهٔ بزرگ در سينيز) در نواحی ارجان مربوط به قبل از اسلام خبر‌داده‌است و استخری نيز می‌نويسد : در ناحيهٔ شاپور تصوير تمام شاهان و بزرگانی كه بين ايرانيان معروف هستند و نقش تمامی محافظان آتش و موبدان بزرگ وديگران بر كوه رسم شده‌است. تصوير آنان در طومارها ثبت گرديده است.از اين طومارها كسانی كه در نقطه‌ای از ارجان معروف به قلعه شينيز زندگی می‌كنند نگهداری می‌کنند.
اين دو سند می‌تواند نشانگر توسعهٔ علمی اين ناحيه در دورهٔ ساسانيان باشد.
احمد اقتداری از محققان معاصر معتقد است:
بنادر مهروبان و سینيز منضمات ريشهر باستانی يا ريو اردشير كهن بوده‌اند و برای رسيدن به اين آثار باقی‌مانده از آنها بايد سواحل هنديجان را مطالعه نمود و بنادر مهروبان قديم (قريه شاه عبد‌الله) و سينيز و خود بندر ديلم و روستاهای ليراوی نشين حومه و اطراف آن بخصوص روستاهای شمال غرب آن را مطالعه و تحقيق نمود.
سینیز نام شهر باستانی است که در محل کنونی بندر امام حسن قرار دارد.

با نگاهي به متون تاريخي و جغرافيايي از رونق و آباداني بندرامام حسن (سينيز) در ميان بنادر مهروبان و جنابه اطلاع يافته ايم. سينيز محل بافت پارچه سي نيزي بوده و"ويلهلم بارتلد" تائيد مي كند كه در سمرقند نيز شهرت داشته است و در آنجا نوعي پارچه را «سينيزي»مي گفته اند.
تجارب الامم نيز به ما نشان مي دهد كه ياقوت حاكم فارس در سال 324 هجري قمري جامه سينيزي به تن مي كرده و روي آن زره نظامي مي پوشيده است.
سينيز شهري است كه فرماندار و مردم آن به هنگام حمله نيروهاي قرمطي به فرماندهي ابوطاهر گناوه اي در سال 321هجري قمري مقاومت كردند و پس از آتش زدن كشتي هاي قرمطيان در ساحل «سينيز» با وجود كشته شدن 1280 نفر از اهالي سينيز در اين جنگ خونين و خانمان سوز آنها توانستند «ابن غمر» فرمانده قرمطيان جنابه اي و 80 نفر ديگر را دستگير كنند واين اسيران انگشت نما شده قرمطي را به شيراز ببرند و سپس شاخها بر سر آنها نهادند و از شيراز به بغداد بردند.
به گفته ابن بلخي «روغن چراغ سينيزي» روغني نيكو بوده است.
اين شهر و بندر پر عظمت كه آباداني آن به دوره هخامنشيان و ساسانيان مي رسد و در سال 18 هجري قمري به صورت مسالمت آميز به تصرف اعراب مسلمان درآمده است . بازرگانان و دانشمندان بسياري داشته است:مشاهير بندر سينيز:
امروز بندر امام حسن و نواحي اطراف آن بر تپه هاي بازمانده از بندر سينيز قامت برافراشته و جوانان اين شهر با نامگذاري مراكز فرهنگي و شركتهاي تجاري و مغازه هاي خود به نام سينيز يادگار اين بندر تاريخي و نام بزرگان و مشاهير اين شهر را زنده نگه ميدارند. نام بزرگان سينيز كه از ميان سطور متون تاريخي به ما رسيده از اين قرار است:
1.معلي بزاز سينيزي :نام او در تاج العروس و منتهي العرب ديده مي شود.مشخص است اين شخص به پارچه فروشي و بزازي اشتغال داشته است.
2.محدث سينيزي يا علي ابن معلي بزاز سينيزي كه به علي سينيز و علي بزاز سينيزي هم شهرت دارد .يكي از مشهورترين دانشمندان سينيز بوده است.نام اين عالم در تاج العروس و منتهي العرب و در لغت نامه دهخدا ذيل واژگان‹علي بزاز و علي سينيزي و علي ابن معلي بزاز › ديده مي شود.محدث علاوه بر اينكه راوي حديث و داننده علم حديث و اخبار نبوي معني مي دهد بلكه در اصطلاح بنابر آنچه «عراقي»گفته :كسي است كه بنويسد و بخواند و بشنود و نيك گوش فرا دهد و به شهرها و ولايات مسافرت كند . و براي جمع آوري احاديث و علوم زحمات زيادي را متحمل شده باشد و بر پاره اي كتب تاليقات نوشته باشد و من حيث المجموع قريب يك هزار جلد كتاب حديث را به دقت ديده باشد.
3.احمد ابن عبدالكريم سينيزي مقري:اين شخص قاري برجسته و معلم قرآن بوده .دهخدا احمد ابن عبدالكريم مقري را از مردم سینيز از آباديهاي ساحلی خليج فارس معرفي كرده است.
4.عبدالله ابن خطيب:كتاب بحرالانساب كه به دستور امير تيمور گوركاني جمع آوري شده او را از دانشمندان و بزرگان سي نيز معرفي نموده است.
5.حسن ابن حسن:به سال 136 هجري حاكم سي نيز بوده است.
6.بابا حسن سينيزي:كه از ملاكان و متمولين سينيز و صاحب فرزندان زيادي بوده.
7.سيد محمود اصلح:كه بنا بر كتاب بحر الانساب وي از فرزندان حضرت امامزاده حسن و از عرفاي بزرگ سي نيز بوده كه از وي كرامات زياد نقل مي كنند.مزار وي بر فراز تپه اي مشرف بر نخلستان و دريا در بندر امام حسن قرار دارد.
8.شاهزاده محمد:از پرچم داران نهضت رضوي در سي نيز ،آرامگاه وي در غرب سي نيز در روستاي حصار قرار دارد.نخلستاني در جنوب اين روستا منسوب به وي است.
9.شاهزاده عبدالله:مزار وي در بندر امامزاده حسن.اطلاعات چندان موثقي از وي در دست نيست.

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.