صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/06/18
 
   
شهر :  تبریز
نام مکان :   مسجد سید حمزه
نوع مکان :
تاريخچه : بقعه سيد حمزه و مسجد جنب آن در محله سرخاب و جنوب شرقي محل تقاطع خيابان ثقه الاسلام و بازارچه سيد حمزه واقع شده‌است. تاريخ بناي نخستين بقعه ۷۱۴ هجري قمري يعني سال درگذشت سيد حمزه‌است. وي سيد جليل القدر به نام ابوالحسن حمزه بن حسن محمد مي‌باشد که به شانزده واسطه نسبش به موسي بن جعفر مي‌رسد. بناي اوليه در اين سال توسط فرزندش سيد حسين بر تربت وي احداث گرديد.
مجموعه سيد حمزه عبارت از صحن نسبتاً وسيعي است که در سمت جنوب آن مقبره و در سمت مشرق و شمال آن محل تدريس و حجرات طلاب علوم ديني قرار دارد در بالاي سردر، سنگ نبشته مرمرين ديگري نصب شده که مربوط به زمان قاجار و تاريخ ۱۲۷۹ هجري است و حاکي از مرمت بنا توسط حاجي رستم بيک در اين سال مي‌باشد.
از جمله تزئينات حرم آئينه کاري زيباي بالاي قبر امامزاده‌است که با کتيبه‌اي به خط نستعليق زينت يافته، چنانکه از متن کتيبه استفاده مي‌گردد امير علي اکبرخانه ميرپنجه فرزند پناه الحق پاشاخان و به مباشرت معتمد السلطان عادلخان اين آئينه کاري در ماه جمادي الاول ۱۳۱۳ هـ ق انجام داده‌است. بقعه داراي سردابه‌اي است که قبر اصلي سيد حمزه در آن قرار گرفته‌است. در جانب شرق بقعه سيد حمزه گورستان متروکه‌اي قرار داشت که بنا به مندرجات تذکره‌ها و کتب مزارات، قسمتي از مقبره الشعراي معروف محله سرخاب مي‌باشد. در اين گورستان شعراء فقها و عرفا و اولياي بسياري دفن گرديده‌اند که مي‌توان به اسدي طوسي، خاقاني، شرواني، ظهير فارابي، قطران تبريزي، محمد شيرين مغربي، همام تبريزي، سلمان ساوجي، فلکي شرواني، قاضي بيضاوي، قطب الدين شيرازي و استاد و شاعر بزرگ شهريار اشاره نمود. در دو دهه اخير بناهاي معظم و زيبايي به عنوان ياد بود بزرگان فوق از طرف انجمن آثار ملي و ... احداث گرديده‌است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.