صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1401/05/09
 
   
شهر :  
نام مکان :   منطقه حفاظت شده ی الوند، خمین
نوع مکان :
تاريخچه : منطقه ی الوند در امتداد رشته کوهی به همین نام با وسعت 7200 هکتار ‌که در ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان خمین و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند واقع است. از نظر موقعیت جغرافیایی در حد فاصلE493830 ‌الی E494900 طول شرقی و N334200 ‌الی N334910 عرض شمالی واقع شده‌است مساحت منطقه ۷۲۰۰ هکتار می‌باشد.
کوه الوند منطقه‌ای کاملاً کوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت که دارای کوه‌ها و تپه ماهورهای بلند و دره های متعددی است. بلندترین نقطه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶ متر بوده و پست‌ترین نقطه آن در جنوب شرقی منطقه در محلی بنام سه راهی چارطاق واقع شده که ۲۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد. قسمت عمده این منطقه از ارتفاعات صخره ای تشکیل شده‌است که به این علت تردد را در آن مشکل می‌نماید. میزان بارندگی متوسط سالانه منطقه ۳۸۰ میلیمتر در سال و متوسط درجه حرارت سالانه معادل ۲/۱۰ درجه سانتیگراد برآورد گردید که حداکثر مطلق دما ۳۷ و حداقل مطلق نیز معادل ۳۱- درجه سانتیگراد برآورد شده‌است. تنوع زیستی موجود در منطقه الوند در هیچ نقطه دیگری از محدوده‌های جنوبی استان تکرار نشده و وجود ۹ تیپ گیاهی با ۱۱۵ گونه که ۲ درصد آنها اندمیک می‌باشد و نیز حضور بیش از ۶۰ گونه پرنده که ۱۹ گونه آن حمایت شده و آسیب پذیر هستند و پستانداران عمده و بارزی نظیر کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، گرگ و … اهمیت این منطقه را از لحاظ ارزش‌های زیستگاهی و جانوری آن نشان می‌دهد.
این منطقه ۱۲ درصد پرندگان ایران و ۴۴ درصد پرندگان استان را در خود جای داده، بیش از ۳۰ درصد پرندگان این منطقه و از جمله پرندگان شکاری حمایت شده‌اند و از نظر پستانداران نیز غنی است و ۸/۸ درصد پستانداران کشور را در خود جای داده است از ۱۱ گونه پستانداران این منطقه ۳ گونه حمایت شده‌اند.
تاريخ تاسيس منطقه از ابتدا تا كنون: این منطقه در سال ۱۳۸۱توسط شورایعالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین گردید.
موقعيت عمومي منطقه: منطقه الوند در ۲۰کیلومتری غرب شهرستان خمین و۳۰کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند واقع است. از نظر موقعيت جغرافيايي در حد فاصل 30/38/49 الي 00/49/49 طول شرقي و 00/42/33 الي 10/49/33 عرض شمالي واقع شده‌است. مساحت منطقه ۷۲۰۰هکتار می‌باشد.
ويژگي و سيماي عمومي منطقه (شامل وضعيت توپوگرافي، چشم‌انداز، پوشش گياهي و گونه‌هاي شاخص گياهي، وضعيت عمومي حيات وحش و گونه‌هاي شاخص و كريدورها): کوه الوند منطقه‌ای کاملاٌ کوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت که دارای کوهها وتپه ماهور های بلند ودره های متعددی است. بلندترین نقطه این منطقه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶متر می‌باشد. تنوع زیستی موجود در منطقه الوند در هیچ نقطه دیگری از محدوده های جنوبی استان تکرار نشده و وجود ۹تیپ گیاهی با ۱۱۵گونه که ۲درصد آنها اندمیک می‌باشد. ونیز حضور بیش از ۶۰گونه پرنده که ۱۹گونه آن حمایت شده وآسیب پذیر هستند. پستانداران عمده وبارزی نظیر کل وبز،قوچ ومیش،گرگ و... اهمیت این منطقه را از لحاظ ارزشهای زیستگاهی وجانوری نشان می‌دهد. این منطقه۱۲ %پرندگان ایران و۴۴ %پرندگان استان را در خود جای داده وبیش از۳۰ %پرندگان این منطقه،پرندگان شکاری حمایت شده‌اند. و از نظر پستانداران نیز غنی است و ۸ %پستانداران کشور را در خود جای داده است. از ۱۱گونه پستانداران این منطقه ۳گونه حمایت شده‌اند.
وجود چندين چشمه كه در فصول پرآبي چشم‌انداز زيبايي در منطقه ايجاد مي كنند. استفاده از گياهان داروئي در منطقه وضعيت عمومي اقتصادي اجتماعي: وجود چندين روستا مانند طيب‌‌آباد، لكان، كجارستان، آب باريك، موچان، عليم‌آباد، خرم‌آباد و... كه اقتصاد منطقه بر پايه دامداري و كشاورزي است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.