صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
   
شهر :  میرجاوه
نام مکان :   روستای زیبای تمین
نوع مکان :
تاريخچه : روستای زیبای تمین
روستای تمین در جنوب غربی شهر میر جاوه، منطقه ای زیبا و سرسبز است که در قسمت شمالی قله تفتان قرار دارد. این روستا میوه های مختلف در این روستا به عمل می آید که عبارتند از: انجیر، عناب، سیب، انگوروتوت. این روستا به سه قسمت تقسیم می شود که شامل تمین بالا ، تمین مرکزی ، تمین پایین است.
مکان‌های دیدنی روستای تمین
چشمه حضرت موسی: چشمه آب شیرین «حضرت موسی» تنها منبع آب شرب و کشاورزی اهالی روستاست که از دل صخره‌ای عظیم می‌جوشد و آبشار کوچکی که در مسیرش می‌سازد، چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است. آب این چشمه با املاح معدنی فراوان که در تابستان خنک و در زمستان گرم است، سرچشمه رود‌هایی است که پس از سیراب کردن آبادی‌های دهستان تمین و گذر از دهستان همجوار «لادیز»، از مرز ایران خارج شده، به ریگزرار‌های کشور پاکستان می‌ریزد.
آسیاب آبی: از جاذبه‌های دیگر روستای خوش آب و هوای تمین، چهار آسیاب آبی است که با توجه به وجود منابع آب منطقه، استفاده از آن‌ها متداول بوده است. این آسیاب‌ها که به ثبت ملی هم رسیده اند همچون آسیاب‌های روستا‌های اطراف، در حال حاضر غیر فعال و مترو که هستند.


معماری صخره ای: دیدن اتاق‌هایی که در دل صخره کنده شده، دالان‌هایی که شما را از اتاقی به اتاق دیگر می‌رساند و باید به صورت نشسته وارد آن شوید، حتما شما را به تعجب وا می‌دارد. این اتاق‌های صخره‌ای که به ثبت ملی هم رسیده، در حیاط خانه یکی از روستاییان واقع شده است و البته تنها با اجازه صاحبخانه می‌توانید این اتاق‌ها را ببینید.


آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.