صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/02/22
 
   
شهر :  سراوان
نام مکان :   موزه زنده سفال کلپورگان
نوع مکان : تاریخی
تاريخچه : موزه زنده سفال کلپورگان

موزه زنده سفال کلپورگان مربوط به دوره معاصر است و در شهرستان سراوان، بخش مرکزی، روستای کلپورگان واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
موزه زنده سفال کلپورگان یکی از موزه‌های زنده سفال در دنیا است که دارای قدمت ۷۰۰۰ ساله است. از شگفتی‌های این موزه ساخت کارهای سفالی به دست زنان بلوچی بدون هیچ چرخ سفالگری است. این موزه در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
موزه زنده سفال کلپورگان به اعتقاد بسیاری از باستان شناسان کارشناس، یکدانه موزه زنده سفال در کره خاکی می باشد که در بلوچستان پهناور و شهرستان سراوان جای گرفته است. این موزه که دارای قدمتی حدود هفت هزار سال می باشد به ثبت ملی با شماره 6472 رسیده و ناگفته نماند که در یونسکو هم به ثبت جهانی رسیده است.

ویژگی خاص این موزه ساخت سفال ها بدون استفاده از لوازم یا حتی چرخ سفالگری است که نقوش هندسی باستانی بسیار زیبا در عین سادگی بر روی این سفال ها نقش بسته است.

در این کارگاه سفالگری، اغلب مردان وظیفه جمع آوری خاک (که از دو، سه کیلومتری منطقه جمع می شود) و تهیه گل را برعهده دارند و زنان هستند که با هنر دستان خود، گل ها را به سفال قابل استفاده تبدیل میکنند.

سفال ها بیشتر به صورت کوزه، پارچ، قندان، جام، لیوان، ظروف درب دار و... تولید شده که در آنها لعاب به کار نمی رود و رنگ طراحی روی آنها هم طبیعی بوده و از ترکیب نوعی سنگ (تیتوک) با آب بدست آمده و به دست هنرمند زنان روی سفال ها طراحی میشود.

در این موزه که محیط آن عمارتی زیبا و باستانی گنبدی شکل است سفال ها برای فروش هم عرضه میشوند و میتوانید با سفر به بلوچستان(سراوان) و کلپورگان از آنها در خانه خود استفاده کنید...

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.