صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
   
شهر :  ایرانشهر
نام مکان :   قلعه اسپیدژ
نوع مکان : تاریخی
تاريخچه : قلعه اسپیدژ

قلعه اسپیدژ مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان ایرانشهر، بخش بزمان، روستای اسپیدژ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قلعه اسپیدژ مربوط به دوران‌های مختلف تاریخی است.، قلعه اسپیدژ در شهرستان ایرانشهر، بخش بزمان، روستای اسپیدژ واقع شده. این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ۶۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در اطراف اسپیدز آثاری از کوره ها و بقایای ذوب سنگ و کانی های فلزی مشاهده می شود، که احتمالا جهت رفع نیاز خود در آن دوران بوده است. آخرین حاکم این قلعه اشرف افغان بود، که بعد از فرار از اصفهان، مدتی در این قلعه زندگی کرد تا به افغانستان بگریزد. اشرف افغان توسط افراد منطقه قلعه اسپیدژ کشته شد.
این قلعه به دلیل استفاده از سنگهای آهکی سفید رنگ در ساخت، به نام قلعه سفید یا دژ سفید شهرت دارد. نتایج کاوش در بقایای تمدن پنج هزار ساله‌ بزمان ایرانشهر، تمدن غنی ساکنان این منطقه از بلوچستان را آشکار کرده است.
منطقه‌ باستانی اسپیدژ قبرستان و قلعه، در کنار منابع آب و نخلستانی بزرگ به همین نام قرار دارد، آثار سه دوره‌، شامل: پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی را در خود جای داده است.

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.