صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/07/17
 
   
شهر :  کرمان
نام مکان :   باغ موزه هرندی:
نوع مکان :
تاريخچه : مجموعه باغ موزه هرندی مربوط به اواخر دوره قاجار است. این مجموعه توسط مرحوم عدل السلطان بنا گردید و در سال 1313 شمسی به مبلغ چهل هزار تومان به مرحوم ابوالقاسم هرندی فروخته شده و به مناسبت توقف رضاخان در مسیر آخرین سفر تبعیدیش این منزل مورد توجه قرار گرفت و ساختمان و قسمتی از باغ توسط مالک به وزارت فرهنگ و هنر اهداء گردید و در نهایت سایر بخش های آن خریداری شد. مجموعه باغ هرندی که در زمان احداث در خارج شهر کرمان قرار داشت؛ تمامی ویژگی های یک باغ عمارت ایرانی را دارا بوده است.
طبقه همکف ساختمان موجود در این باغ اکنون به عنوان موزه سازهای سنتی و طبقه فوقانی به عنوان موزه باستان شناسی استفاده می شود.
غرفه تمدن باستانی منطقه شهداد (باغ موزه هرندی):
شهداد با نام قدیمی"خبیص" در 100 کیلومتری شرق کرمان و در حاشیه غربی دشت لوت (لوت مرکزی) قرار دارد. حاصل کاوش ها، بررسی ها و مطالعات گروه باستان دشت لوت در 15 فصل گویای آن است که مردمانی در هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد مسیح با فرهنگی غنی، صنعتگر در این منطقه می زیسته که با وارد کردن مواد اولیه از مناطق دوردست، ابزار سنگی و فلزی ساخته و به مناطقی چون ترکستان در شمال، دره سند در شرق، هند و سواحل جنوبی خلیج فارس در جنوب و بین النهرین در غرب صادر نموده و به جای آن مواد مورد احتیاج خویش را وارد می کرده اند. از کشفیات این منطقه می توان به اشاء سفالی، مهره های سنگی اشاره کرد که در غرفه شهداد به نمایش در آمده است.
غرفه حوزه فرهنگی هلیل رود (باغ موزه هرندی):
از هزاره سوم پیش از میلاد یعنی حدود پنج هزار سال پیش در متون " آکادی" بین النهرین یاد شده است که نارامسین هیئت بازرگانی بلند مرتبه ای برای خرید چوب، مس و بافته به "مکن" که منطبق با این حوزه فرهنگی است اعزام داشته است. نمونه و نشانه های بسیاری از صادرات آثار سنگی این دوره در بین النهرین وجود دارد. همچنین آثار بی شماری از شهر مردگان "تکروپلیس" از این دوران در جیرفت شناسایی شده است.
غرفه اسلامی (باغ موزه هرندی):
در نتیجه دو فصل کاوش علمی باستان شناسی که در شهر قدیم جیرفت صورت گرفته، بخشی از فضاهای عمومی و مسکونی این شهر بدست آمده است. در بخش اسلامی موزه، آثاری از این دوره و همچنین آثار دیگری از نقاط تاریخی ایران به نمایش در آمده است. هدف از برپایی این موزه معرفی تمدن های کهن و باستانی استان پهناور کرمان و ارتباط تاریخی آنها با محوطه های تاریخی همجوار می باشد.
موزه سازهای سنتی (باغ موزه هرندی):
تنها کسانی که عشق و علاقه به ظرافت و زیبایی چوب دارند؛ می دانند ایجاد اصوات موسیقی هنگامی که از چوب بر می خیزد دلنشین تر و زیباتر است. اساتید بزرگ این هنر نه تنها به طنین زیبای صوت یک ساز توجه دارند بلکه می خواهند حد اعلای تکامل هنری خود را در استفاده از چوب به یادگار باقی گذارند. یکی از این هنرمندان استاد حسین مسعود می باشد که با اهداء 21 ساز، انگیزه ایجاد موزه سازهای سنتی را در محل باغ هرندی تقویت نمود و به کوشش مسئولین وقت در سال 1380 این موزه افتتاح گردید.
در این موزه سازهای ایرانی از قبیل قیک، سنتور، قانون، رباب، عود و غیره که از جمله کارهای هنرمندانه اساتیدی چون یحی، نریمان و مسعود می باشد، به نمایش گذاشته شده است. هدف اصلی موزه آشنا نمودن بازدیدکنندگان با سازهای بومی و سنتی این مرز و بوم و همسایگان کشور ایران است که موسیقی آنان با موسیقی کشور ما قرابت و نزدیکی بسیار دارد و همواره سعی در جمع آوری این سازها و نمایش آنها می باشد. در بخش اطلاع رسانی موزه، اطلاعات صوتی و تصویری آلات موسیقی از طریق نرم افزار و سخت افزار، خدمات اینترنتی و ویدیویی ارائه می گردد که علاقمندان به پژوهش در زمینه موسیقی سنتی می توانند از این بخش استفاده نمایند.

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.